HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE BESLEME YAPANLARIN MUAF TUTULMASIYLA İLGİLİ ÖNEMLİ NOT

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

İçişleri Bakanlığının sokağa çıkma yasağında sahipsiz hayvanları besleme konusunda hayvanseverlere verdiği izin ile ilgili Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Dr.Ufuk Bayraktar önemli bilgilendirmeler  yaptı.Başkan Bayraktar yaptığı açıklamasında :”

Dostlar, genelgenin yasaktan muaf tutulanların belirtildiği maddenin son cümlesinde geçen ‘ikametinin önü ile sınırlı kalmak kaydıyla’ sözü sadece evcil hayvanlarının ihtiyaçlarını giderecek olanlar için belirtilmiştir. Hayvan otlatanlar ve arıcılık yapanlar ikamet önü ile sınırlı tutulamayacağı gibi besleme yapanlar da ikamet önüyle sınırlı tutulmamıştır.

Bu muafiyet, önceden bildirilen kısıtlamaları ortadan kaldırmıyor.

Besleme yapmak için çıkabilecek olanlar; 20-64 yaş arasında, kalp/şeker/yüksek tansiyon/böbrek yetmezliği gibi kronik rahatsızlığı olmayıp herhangi bir sebeple bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanmayan vatandaşlarımızdır.

Sosyal mesafeyi korumak da unutmamamız gereken bir husustur. Bu sebeple mümkünse tek başımıza ya da en fazla iki / üç kişilik gruplarla besleme yapmalı, birden fazla kişiyle uzak mesafelere araçla gidilecekse araç içinde maske takmalı, mümkün olan en kısa zamanda evimize dönmeliyiz.

Bu muafiyet sadece besleme yapabilmek için verilmiştir. Besleme öncesi ve ya sonrasında herhangi bir sebeple dışarda vakit geçirilmesi asla söz konusu olmamalıdır ve tespiti halinde cezai işlem uygulanması da söz konusu olacaktır.

Şart olmamakla birlikte; yerel hayvan koruma görevlisi ve ya dernek üyesi olanlar kartlarını yanında bulundurursa iyi olur. Bunun haricinde herhangi bir yanlış anlaşılma ya da sorgulama söz konusu olduğunda; önceki beslemelerde çekmiş olduğunuz fotoğrafları kolluk kuvvetinde görevli arkadaşlarımıza gösterebileceğiniz bir kaynak (cep telefonu, tablet vb) yanınızda olsun.”dedi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu