GETTOLAŞMA SURİYELİ FİRMALARDA DA VAR MI?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Suriyelilerin şehirlerde gettolaşmaya başlamasıyla ülkemizin demografik yapısı tehlikeye girmiş, hükümet gettolaşan Suriyeliler için bazı önlemler almak zorunda kalmıştı.

Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı ve Suriyeli firmaların gün geçtikçe arttığı illerde gettolaşmanın iş hayatında da görüldüğü ileri sürülüyor. Suriyeli firmaların sadece Suriyelileri istihdam etmesiyle ortaya çıkan bu durum Meclis gündemine taşındı.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur verdiği önergeyle, Suriyeli firma sayısını, bu firmalarda istihdam edilen Türk ve Suriyeli çalışan sayılarını sordu.

 CHP’li Güzelmansur’un Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından cevaplanmasını istediği sorular şunlar:

  1. Ülkemizde faaliyet gösteren Suriye uyruklu firma sayısı kaçtır?
  2. Ülkemizde faaliyet gösteren Suriye uyruklu firmalarda kaç kişi istihdam edilmektedir? İstihdam edilenlerin kaçı Türk, kaçı Suriyelidir?
  3. Hatay, Gaziantep, Kilis, İstanbul, Mersin, Şanlıurfa ve Bursa’da faaliyet gösteren firma sayısı kaçtır? Her bir il için ayrı ayrı olmak üzere, bahsedilen illerde faaliyet gösteren Suriye uyruklu firma sayısı kaçtır?
  4. Hatay, Gaziantep, Kilis, İstanbul, Mersin, Şanlıurfa ve Bursa’da faaliyet gösteren Suriye uyruklu firmalarda, istihdam edilen Türki ve Suriyeli kişi sayısı, her bir il ayrı ayrı olmak üzere sayısı kaçtır?
  5. 2021 yılında ve 2022 yılının ilk 6 aylık döneminde, Hatay, Gaziantep, Kilis, İstanbul, Mersin, Şanlıurfa ve Bursa illerimizde faaliyet gösteren Suriyeli uyruklu firmaların yaptığı toplam ihracat rakamı nedir?

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu