Corona virüs çocuklara nasıl anlatılmalı?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Corona virüs çocuklara nasıl anlatılmalı

“COVID-19” adlı Corona virüsün yayılması ile her gün farklı kaynaklardan bir çok duyum alıyoruz. Fakat resmi olmayan kaynaklara inanıp, bilgi kirliliğine yol açmamak için her duyduğumuz hakkında kendimizi daha çok korkutmamalı, uygulamamız gereken önlemler ile kendimizi korumalıyız.
Peki bu süreçten çocuklarımızın olumsuz etkilenmemesi için neler yapmalıyız?
Bilindiği üzere sokağa çıkma yasağından dolayı çocuklar birçok farklı düşüncelere kapılabilirler. Özellikle okul öncesi çocukların mikroplar hatta ölüm korkusu hakkında birçok soruları ile karşılaşabilirsiniz. Bu süreçte evde kalmalarının sağlık açısından daha iyi olacağını ve bu süreçten sonra rahatça gezebilip, oyunlar oynayabileceklerini söylemelisiniz.
Evde sürekli haber kanallarını açmak, çocuğunuz ile bulunduğunuz ortamlarda felaket içerikli senaryolar yazmamaya özen göstermelisiniz.
Okul çağındaki çocuklar şu anda olanlar hakkında daha bilinçliler. Siz ve öğretmenleri onları sağlıklı ve güvende kalmaları için her duyuma inanmamaları hakkında bilgi vermelidirler.
Bu süreç içinde tabi ki günlerimizi eğlenceli geçirmek için çocuğunuz ile beraber ortak bir hobi edinmeniz onlarında mutlu olması için çok iyi bir yöntem olacaktır.
Çocuklarla birlikte yemek hazırlamak, çeşitli beraber oyunlar oynamak, şarkı söylemek, resim yapmak, eğlenceli masallar ve fıkralar anlatmak, filmler izlemek gibi etkinlikler ailede ki birlikteliği ve güven duygusunu da ayrıca pekiştirecektir.
Vereceğimiz sorumluluklar ise çocukların dikkatli düşünmelerine ve özgüven artışına etki edecektir.
Onlara her zaman model olduğumuzu unutmayalım, çocuklarımız aslında bizim birer aynamızdır. Bu süreci panik olmadan, gerekli tedbirler ile rahat ve zamanı değerlendirerek geçirmeliyiz.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu