BAYRAKDAR:”OKUL YÖNETİCİLERİ MUTSUZ”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Eğitim Bir-Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar yayınladığı mesajında:” Okul müdür ve müdür yardımcıları kendi alanlarında olsun olmasın bütün işlerde kendilerine görev verilmesinden kaynaklanan yorgunluk ve bitkinlikle artık görevlerini hem eskisi kadar verimli hem de eskisi kadar istekli yapamıyorlar. Daha birkaç yıl öncesine kadar pandeminin getirdiği sıkıntıların çözümünde de okul yöneticisi arkadaşlarımız bütün riskli görevleri almışlardı. Filyasyon ekiplerinden tutun yaşlıların paralarını bankadan çekip evde teslim etmek, hastalığa yakalanmış olanların ilaçlarını eve teslim etmek yine hastalığa yakalanmış olanların dışarı çıkıp çıkmadıklarını kontrol etmek gibi birçok görevi bu arkadaşlarımız yapmıştı. Aynı zamanda okuldaki görevlerini de eksiksiz olarak yerine getirmeleri gerekiyor. Pandemi dönemini bitirdik 6 Şubat depremi meydana geldi. Yine okul yöneticileri depremin ilk gününden itibaren sahada var güçleriyle çalışıyorlar. Depremde yıkılan, hasar gören okullarının iş ve işlemlerini elektrik olmasa da, internet olmasa da, ulaşım olmasa da yapmak zorundalar ve yapıyorlar. Çadır kentlerin altyapısından üst yapısına kadar oraya yerleşen insanların giriş çıkışları, kayıt işlemleri, tuvalet ,banyo elektrik, su arızaları gıda maddelerinin taksimatına kadar bu arkadaşlarımız görev aldılar. Okulların açılıma hazırlıkları yapıldığı dönemde okullarını eğitim öğretime hazırlamaları gerekirken yine birkaç işi bir arada yapma görevi verildi. Okuldan tayini başka illere çıkan personelin ilişiğini kesmek, okuluna atanan öğretmenleri göreve başlatmak, (bazı okullarımıza 30-40 öğretmen atandı 30-40 öğretmen de ayrıldı ) nakil giden öğrencilerin nakillerini göndermek, nakil gelen öğrencilerin nakillerini almak, maaşlarını ek derslerini yapmak velilerden gelen taleplere cevap vermek, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden gelen yazılara gününde, saatinde, dakikasında cevap vermek, okulda tamirat ve onarım varsa Usta bulmak, malzeme bulmak, deprem nedeniyle kırılan sıraları ve yakılan soğuk nedeniyle sıraları masaları hazır hale getirmek, malzeme bulmak benim aklıma gelenler bunlar bilmediğim ve şu anda aklıma gelmeyen birçok konu ile ilgili iş ve işlemleri yapmak. Bu da yetmiyormuş gibi konteyner kentlerde uzun süreli görevler almak. Bütün bunlar depremin ilk gününden beri sahada çalışan yönetici arkadaşlarımızın yaptıkları işler. Zor şartlarda herkes Hatay’dan ayrılırken bunlar eşlerini çocuklarını başka illere bırakıp gelip alanda çalışan arkadaşlarımız. Ben bu arkadaşlarımızı depremin ilk günlerinde ısınmak için tenekeden yapılmış ateşin etrafında halka olup ısınırken gördüm. Yazın sıcağında bazen çadırda bazen de konteyner de sivrisinekle mücadele ederken gördüm.
Yıkılan memleketlerini terk edip gitmediler. Ama şimdi gidiyorlar ya da gitmek istiyorlar. Kimisi bu kadar emek verdiği idarecilikten ayrılıp öğretmenliğe geçiyor, kimi de bakanlığın son yapmış olduğu il dışı ve il içi atamalarla başka illere ve ilçelere öğretmen olarak tayin isteyip gidiyorlar. Okullarımızın birçoğu kadrolu idareciden yoksun hale geldi. Bazen birden fazla okulu bir tek müdür veya müdür yardımcısı İdare ediyor. Çünkü artık kimse müdür ve müdür yardımcısı olmak istemiyor.
Bu kadar çalışmaya özveriye gayrete rağmen sözlü olarak takdir edilmek bir yana sürekli eleştirildikleri ve sürekli arka arkaya görev verildiği ve artık bu görevleri de kaldıramayacakları için görevlerini bırakıyorlar.
Konteyner kentlerde AFAD görevlisi olmadığı için sürekli bu arkadaşlarımıza görev verilmesi bu arkadaşlarımızı idarecilik görevlerini bırakmakla karşı karşıya getirmiştir. Böyle devam ederse istifaların ve tayinlerin arkası gelmeyecek.”dedi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu