ÇOBAN ÇÖKERTEN BİTKİSİNİN MUCİZEVİ ETKİLERİ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Yerel isimleri çobaniğnesi, demirdikeni ve deve çökerten olarak adlandırılan, latince ismi tribulus terrestris olan çoban çökerten Türkiye’de Ege ve Akdeniz bölgelerinde geniş alana yayılım gösteren ve alternatif tıpta yıllardır kullanımı devam eden bir bitkidir.

Dünya üzerinde 275 türü bulunan bitki, toprakta yatay olarak büyüyen tek yıllık otsu özelliklidir. Dikenleri ile ünlenen bitkinin meyveleri üzerinde çıkan koruyucu bu yapılar, bisiklet tekerleğini delebilecek kadar güçlüdür. Kültür bitkilerinin arasında çoğalması durumunda istenmeyen yabani ot olarak zarar verici etkisi ortaya çıkabilmektedir.
Çoban Çökerten Ne İşe Yarar?
Üreme fonksiyonlarını arttırması ile kısırlık problemine karşı destekleyici rolü olan çoban çökerten otu fertiliteyi arttırıcı ve afrodizyak etkisi ile hem kadında hem erkekte üreme sağlığında yardımcı rol üstlenir. Ayrıca, idrar söktürücü, karaciğer koruyucu, kolesterol dengeleyici, kas kütlesini arttırıcı, ağrı kesici, dolaşım arttırıcı ve kan şekeri dengeleyici özellikleri ile dikkat çekmektedir. Geleneksel tıpta yıllara yayılan bu kullanım bilgilerinin, uluslararası bilimsel makalelerle desteklenmesi ürün halinde tüketilmesini arttırmıştır.
Çoban Çökerten Faydaları Nelerdir?
Biyoaktif içeriğinin kök kısmında fitosteroidler, flavonoidler, alkaloidler ve glikosidleri maddelerini içermesi ile farmakolojik çalışmalara öncü olan Çoban çökerten otunun faydaları şunlardır:
Eşey hormonları dengeleyip, testosteron hormon dengesine yardımcı rol oynar.
Kas gelişimini ve fiziksel dayanıklılığı destekler.
Karaciğer yağlanmasının önüne geçilmesinde yardımcıdır.
Vücuttan ödemin atılmasını destekler.
İltihap kurutucu özelliği ile idrar yolu ve safra kesesi iltihaplanmalarını engeller.
Kadınlarda tüylenme ve kronik saç dökülmesinin önüne geçilmesini destekler.
Kadınlarda östrojen seviyesine de pozitif etki sağlayarak menopoz sürecinde kemik erimesi (osteoporoz) engellenmesine yardımcı olur.
Çoban Çökerten Cinsel Gücü Artırır mı?
Çoban çökerten cinsellik konusunda da vücudu destekler. Libido yükseltici ve afrodizyak etkisi sayesinde cinsel gücü artırmaya yardımcı olur.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu