“Tennûrdan Diste Hatay Mutfağı” filmi Gösterildi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Haber :Emre Berk Köleoğlu

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Cereci’nin Bilimsel Araştırma Projeleri biriminin desteğiyle çektiği “Tennûrdan Diste Hatay Mutfağı” gösterildi.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonunda gerçekleşen programın sunuculuğunu Mehmet Açıkgöz yaparken yoğun katılım ile gerçekleşen film gösterimini Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu ile beraber İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Veysel Eren ,Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seval Yavuz, Ziraat Fakültesi SÜEM Müdürü Doç. Dr. Ömer Eren,İl Jandarma Komutanlığı Temsilcileri, Fen Edebiyat , Eğitim ve İlahiyat Fakülteleri Akademisyen , öğrenciler, Antakya Musıki Topluluğu üyeleri ve çok sayıda önemli isim izledi.

Binlerce yıla dayalı kültürüyle, Gastronomi şehri Hatay’ın mutfağının konu edildiği ve ismini, tandır anlamına gelen “tennûr” ve kazan anlamına gelen “dist”ten alan “Tennûrdan Diste Hatay Mutfağı” adlı belgesel filmin, 2 senelik bir çalışmanın peşinden ortaya çıkmış olduğu ve yapımda ortalama 30 kişinin görev almış olduğu öğrenildi.

Yaklaşık 30 yıldır belgesel film çeken Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından üniversite proje biriminin katkılarıyla çekilen, Hatay’ın çokkültürlü mutfağının anlatıldığı belgesel “Tennûrdan Diste Hatay Mutfağı” (Multicultural Hatay Cuisine) adlı çalışmanın ilk gösteriminin Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yapıldığı, Hatay’daki gösteriminden önce 8 ülkede festivallere katıldığı dile getirildi.

Akademisyen ve yönetmen Prof. Dr. Sedat Cereci’nin 27. Belgesel filmi olan Tennûrdan Diste Hatay Mutfağı adlı filmin Lübnan’da yapılan ilk gösteriminin ardından, Güney Kore, Japonya, İspanya, Almanya, Arjantin, Hindistan ve Almanya’da da gösterim listesine alındığı öğrenildi. Kuramsal çalışmalarının yanında uygulamalı çalışma yapan nadir bilim adamlarından biri olan akademisyen, ve belgesel film yönetmeni Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından 2020-2021 yıllarında yönetilen, üniversite proje birimi tarafından desteklenen, Hatay Mutfağının çokkültürlü yapısını tarihsel bağlamda ele alan filmin, çokkültürlü özelliğinin uluslararası alanda ilgi topladığı belirtildi.

İlgili Haberler

Puan Durumu