Son Kilim Tezgahı Teknolojiye Direniyor

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Günümüzde yok olmaya yüz tutan mesleklerden biri olan “kilim dokumacılığı”  üçüncü kuşak kilim ustası Abdullah Akar’ın ellerinde teknolojiye direniyor. Kültürümüzün vazgeçilmezlerinden olan Kilim  dokumacılığının kendisine aile büyüklerinden kaldığını ifade eden  Abdullah usta Tarihi uzun çarşı’da  gözü gibi baktığı dokuma tezgahında mesleği yaşatmak adına var gücü ile çalışıyor.Uzun çarşıya gelen yerli ve yabancı turistlerin dokuma tezgahının sesini duyar duymaz  soluğu yanında aldıkları Abdullah usta bir yandan kilimi dokurken bir yandan da bilgilendirmeler yaparak 45 yıldır meslekte 30 yıldır da tezgahta sürdürdüğü mesleğine  olan aşkını adeta gözler önüne seriyor.

Hatay’da el dokuma kilim ustalığını yapan tek usta olduğunu ifade eden Abdullah usta, mesleğin yok olmaması adına mücadelesine devam edeceğini ve bu mesleği öğrenmek isteyen herkese öğretmeye hazır olduğunun altını çizerek başladığı konuşmasında:” Bir dönemin gözde mesleklerinden olan kilim dokumacılığı günümüzde maalesef teknolojiye yenik düşmüştür. Eskiden bize gelen siparişleri yetiştirmek adına gecenin geç saatlerine kadar performans sergilediğimiz mesleğimizin bugünkü durumu maalesef beni üzmektedir. Sağlığım ömrüm yettiği sürece görmüş olduğunuz bu tezgahta kilim dokuma işini elimden geldiğince devam ettireceğim. Dokuma tezgahım oldukça eski olmasının yanında üzerinde bulunan ve tezgahın en önemli unsurlarından olan dokunan kilimi sardığımız baba dediğimiz parça ve kilimi dokuduğumuz tefe  çok çok eski olması sebebi ile benim için özel bir önem taşımaktadır. Tezgahımızda düz dokumanın yanı sıra, desenli, summak ve zilli dokuma çeşitlerini en başarılı biçimde yapmaktayım. Kilim dokumacılığı mesleğini gelecek nesillere aktarmak adına ilgilenenlere bedelsiz bir biçimde öğretmeye hazırım. Daha önce bu konuda birkaç çalışmamız oldu ama sanırım getirisi az olduğundan dolayı o arkadaşlarımız bu mesleği devam ettirmediler.” dedi.

Geleneksel kilim dokumacılığının kendisiyle birlikte yok olmasını bir türlü içine sindiremediğini buğulu gözleri ile bizlere söyleyen Abdullah usta 45 yıldır içerisinde olduğu mesleğinde sayısız kilim dokuduğunu belirterek bunların arasında kendisi için en özelinin geçtiğimiz yılarda 75 günde işlediği 75 metre uzunluğunda, 80 santimetre genişliğinde ve noter huzurunda dünyanın en ince ve uzun kilimi ünvanına sahip olan kilim çalışması olduğunun altını çizerek bu özel çalışmayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hediye edeceğini belirtti.

Tarihi dokuma tezgahında kilim in yanında Aba dokuduğunu da ifade eden Abdullah usta şuanda aba dokumaca Türkiye’de tek usta olduğunu vurgulayarak dokuduğu abalardan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye  bizzat takdim etmenin gururunu yaşadığını belirterek unutulmaya yüz tutan Kilim  dokumacılığı mesleğini gündeme getireceğimiz için bizlere teşekkür ederek tezgahındaki kilim dokumasına kaldığı yerden devam etti.

Kilim  dokumacılığının son temsilcisi Abdulah Akar ustaya 0 533 370 57 33 nolu  telefondan ulaşabilirsiniz.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu