SEYFETTİN : “SAĞLIKTA ŞİDDETİN ÖNLENMESİ İÇİN NİHAYET ADIM ATILDI “

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Sağlıkta şiddeti önleme amacıyla 8.4.2020 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan ve  15.04.2020 tarihinde TBMM’de kabul   edilen “Sağlık Hizmetleri Temel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” için sağlıkta şiddetin önlenmesi için nihayet adım atıldı diyen Hatay Dişhekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin yaptığı açıklamasında:”Türk Dişhekimleri Birliği’ nin  yıllardır dile getirdigi ve 2009 yılında somut yasa maddeleri halinde kamuoyu ile paylaşıp milletvekilleri aracılığıyla  TBMM’ye taşıdığı  “sağlıkta şiddeti önleme yasa teklifi” ile  kısmi farklılıklar ve eksiklikler içerse de TBMM’de onaylanan  yasa, sağlık çalışanlarına yönelik cezaları arttırıcı ve caydırıcı içeriği ile önemli bir adım olarak görülmelidir.

Yıllardır sağlık çalışanlarının talep ettiği sağlıkta şiddeti önleme yasası dün gece meclis teki tüm partilerin katılımıyla oy birliğiyle kabul edildi.

Şiddetin yalnızca cezalarla önlenemeyeceği yönündeki ön görülerimiz ve diğer yapılması gerekenleri TDB olarak yıllarca dile getirdik. Bu gün en azında bir adım atılmış olması sevindiricidir. Katılımda bulanan tüm partilere teşekkür ederiz.

Ülkemiz sağlık ortamında şiddet uzun yıllardır toplumsal bir sorun halini almış durumda. Sözel hakaret ve tacizin yanısıra silahla yaralamadan hekim ve sağlık çalışanı ölümlerine varan üzücü tablolar ne yazık ki ülkemiz gündeminden hiç düşmedi.

COVID-19 salgını ile mücadele ederken bile birçok sağlık kurumundan hekim ve sağlık çalışanlarına yönelen şiddet haberleri almaya devam ediyoruz. Bu nedenle sorunun yapısal olduğu, sadece ceza arttırımı ile ortadan kalkmayacağı bilinmelidir.

Önemli olan sağlık hizmetinin karşılıklı saygı çerçevesinde sürdürülmesidir. Bunun için gerekli ortamı ve çalışma sistemini sağlamak sağlık yönetimin görevidir.

Caydırıcı hale gelen bu yasa ile sağlıkta şiddetin son bulmasını diliyor, Koronavirüs tehdidi altında yaşadığımız bu günlerde

EVDEKAL, SOSYAL MESAFEYİ KORU, KİŞİSEL TEMİZLİĞE DİKKAT ET çağrımızı tekrarlıyoruz.”dedi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu