Prof. Dr. Sedat Cereci’nin “Çokkültürlü Hatay Mutfağı” Filmi Arjantin’de

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Gastronomi şehri Hatay’ın mutfağının konu edildiği belgesel film Kasım ayında Arjantin’de gösterilecek.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından üniversite proje biriminin katkılarıyla çekilen, Hatay’ın çokkültürlü mutfağının anlatıldığı belgesel “Çokkültürlü Hatay Mutfağı” (Multicultural Hatay Cuisine), 2021 Kasım ayında Arjantin’de düzenlenen 36th Mar del Plata International Film Festivali’nde gösterilecek.
Akademisyen ve yönetmen Prof. Dr. Sedat Cereci’nin 27. Belgesel filmi olan Çokkültürlü Hatay Mutfağı adlı filmin Lübnan’da yapılan ilk gösteriminin ardından, Güney Kore, Japonya, İspanya, Almanya gibi ülkelerden sonra Arjantin’de de gösterim listesine alındığı öğrenildi. Kuramsal çalışmalarının yanında uygulamalı çalışma yapan nadir bilim adamlarından biri olan akademisyen, ve belgesel film yönetmeni Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından 2020-2021 yıllarında yönetilen, Hatay Mutfağının çokkültürlü yapısını tarihsel bağlamda ele alan filmin, çokkültürlü özelliğinin uluslararası alanda ilgi topladığı belirtildi.
Hatay mutfağını tarihsel bağlamda ele alan filmin hazırlıkları sırasında, detaylı tarih araştırması yapıldığı öğrenildi. Asurlular, Akadlar, Yahudiler, İbranilerin başrol oynadığı, Mezopotamya’nın kuzey uzantısı olan Hatay’ın binlerce yıla dayalı çokkültürlü mutfağını konu edinen ve Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından çekilen filmde Antakya, Defne, İskenderun, Arsuz, Samandağ, Altınözü, Yayladağı gibi yerlerde yapılan çekimlerde, Hatay’ın çokkültürlü yapısını oluşturan Ortodoks, Arap, Alevi, Sünni, Türkmen unsurlarla görüşüldüğü, her etnik grubun mutfak kültürüne yer verildiği dile getirildi. Hatay’ın dünyaca ünlü mutfağının şöhretinin, çokkültürlülükten ve tarihinin binlerce yıla dayanmasından kaynaklandığı dile getirildi.
Uzun araştırmalarla ortaya çıkan Çokkültürlü Hatay Mutfağı adlı filmin yapımında 19 kişinin görev aldığı öğrenildi. Filmde Dr. Öğr. Üyesi Ömer Eren’in tema danışmanlığı, Cafer Yaylacı, Hakan Karataş, Emel Koç ve Mustafa Eniç’in koordinatör olarak katkıda bulunduğu, Yavuz Türkmen’in kurgu operatörü, Celal Kıssacık, Hasan Kaya ve Bülent Ateş’in müzisyen olarak görev aldığı bildirildi. Filmin İngilizce altyazı ile ilk gösteriminin Lübnan’da yapıldığı dile getirildi.
Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, çoğu etnik konularda ve değişik dillerde belgesel filmler çektiği ve 50den fazla ülkede festivallere katıldığı öğrenildi.

İlgili Haberler

Puan Durumu