Prof. Dr. Sedat Cereci’nin Çamlıyayla Belgeseli İsrail’de

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Akademisyen ve belgesel yönetmeni Prof. Dr. Sedat Cereci’nin son çalışması Çamlıyayla Belgeseli, 11-20 Mayıs 2023 tarihleri arasında İsrail’in Telaviv kentinde düzenlenen 25th Docaviv – the Tel Aviv International Documentary Film Festival adlı etkinlikte gösterilecek.

“Kozalağın Mucizesi” adlı, Toros Dağları’ndaki yörük yaşamını konu edinen ve Mersin’in Çamlıyayla ilçesinde çekilen belgeselde, Çamlıyayla ilçesinin Kilikya Ermeni Krallığı’na dayanan tarihinden, Oğuz Boyu üyelerinin yöreye gelişlerine; yöresel dilden yemek kültürüne kadar yöre yaşamının canlı tanıklarla anlatıldığı dile getirildi.

Yörenin coğrafi özelliklerinden sanatsal çalışmalara kadar geniş bir alanda ele alındığı belgeselde, Çamlıyayla’nın ileri gelenleriyle yapılan görüşmeler ve yörenin belli başlı geleneklerinin de aktarıldığı belirtildi. Serap Yetiş, Burhan Yetiş, Faruk Sakallı, Mehmet Ali Yetiş, Sahra Kahraman, Ahmet Yılmaz’ın koordinatörlük yaptığı belgeselde, yörüklerin yufka ekmeğinden bandırmasına, karsambaçtan karakuş tatlısına, iğne oyasından eye dolmasına kadar bütün kültürel özelliklerinin ele alındığı bildirildi.

Prof. Dr. Cereci’nin çok sayıdaki kültür belgeselinden biri olan Kozalağın Mucizesi adlı belgeselin, Toros Dağları’ndaki yörük yaşamını anlatırken, yörenin kültürel değişimine vurgu yaptığı da belirtildi. Belgeselin, 2023 yılından itibaren uluslararası festivallere katılmasının planlandığı öğrenildi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu