PAMUĞU BEKLEYEN TEHLİKE

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Pamuk tohumlarının toprakla buluşması gereken bu günlerde pamukta yaklaşan tehlikeye dikkat çeken CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur “2019 pamuk primleri hemen ödenmezse, 2020 ürün destekleri açıklanmazsa üretici pamuk ekemez. Pamuk ekilmezse tekstilden hayvansal yeme, tohumdan bitkisel yağ üretimine kadar pek çok alanda hammadde sorunu yaşarız” dedi.

 

PAMUK OLMAZSA HAMMADDE OLMAZ

CHP’li Güzelmansur sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz Covid-19 salgını nedeniyle kat be kat derinleşti. 2019 pamuk primleri hala ödenmedi. Açıklanan yeni kredi kanalları çalışmıyor. Dolayısıyla üretici tohum, gübre, mazot gibi girdiler için gerekli olan finansmana ulaşamıyor. Bu gidişata müdahale edilmezse, pamuk üreticisine tam da bugünlerde sahip çıkılmazsa çiftçi pamuk üretiminden vazgeçer. Pamuk üretiminden vazgeçilirse tekstil, hazır giyim, bitkisel yağ ve hayvansal yem gibi pek çok alanda hammadde sorunu nedeniyle zincirleme kriz başlar.”

 

2019 PRİMLERİ HEMEN ÖDENMELİ, 2020 DESTEKLERİ AÇIKLANMALI

Pamuk üreticisine sahip çıkılması için yapılması gerekenleri de sıralayan CHP’li Güzelmansur: “Öncelikli olarak acilen 2019 pamuk primleri ödenmeli. 2020 ürün destekleri biran önce açıklanmalı. Çiftçinin banka borçları 1 yıl faizsiz olarak ötelenmeli. Çiftçinin tohum, gübre, mazot, ilaç gibi tüm girdilerindeki maliyetler sıfırlanmalı. Tarımda kullanılan elektrik ve su ücretsiz olmalı” dedi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu