Mütevazi İşyeri, Kalaycılık ve Teknolojiye Direniş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Teknolojinin hızla geliştiği bu çağda, birçok geleneksel meslek göz ardı ediliyor ya da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Ancak bazı zanaatkarlar var ki, yılların birikimini ve ustalıklarını modern dünyanın gerekliliklerine rağmen korumakta kararlı.Bu haberde küçük ve mütevazi atölyesinde geleneksel kalaycılığı yaşatmaya çalışan Nebil Usta’yı okuyacaksınız.

Asrın felaketi olarak tabir edilen 6 Şubat depremine kadar tarihi uzun çarşının merkezi bir noktasında kalaycılık işini icra eden Nebil Muratoğlu,Deprem sonrasında Şehit Osman Durmaz Caddesinde  mütevazi bir işyerinde kalaycılık mesleğini sürdürüyor. Bu küçük dükkanda, kalay kaplama işlemi, modern makinelerle değil, el işçiliğiyle ve geleneksel yöntemlerle yapılıyor. Kapının önünde biriken kalay kaplı bakır tencereler, cezveler ve çeşitli mutfak eşyaları, atölyenin ne kadar özel bir yer olduğunu hemen belli ediyor.

Kalaycılık mesleğini babasından öğrendiğini belirterek bugün can çekişen bu mesleğini devam ettirebilme adına özverili bir biçimde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek sözlerine başlayan Nebil Usta açıklamasında:”Dükkanımda bulunan  bir çok unsur bir dedemin  faaliyet gösterdiği dönemdeki gibidir bir tek ocak ve ocakta kullandığı ateş kullanma yönteminin günümüz şartlarına uygun bir biçimde uyarlanmıştır.Bu gördüğünüz ocak ilk günkü hali ile durmaktadır.Daha önceleri   genellikle manda derisinden yapılmış hava üfleyen  körüklerin Ateşin harlanması  yöntemi ile çalıştığımız tezgahımızda bugün ateşi çağın gereksinimleri doğrultusunda kullanmaktayız. Tavlanma, temizlenme ve kalaylanma olarak üç aşamada gerçekleştirdiğimiz işimiz artık nadir bir biçimde gelen talepler doğrultusunda hizmet vermektedir. Eski dönemlerde çok kullanılan ama günümüzde alüminyum gereçlere yenik düşen bakır  tencere ve mutfak gereçlerinin  kalay kaplanması sağlık açısından büyük önem arz etmektedir.Sağlık anlamında da önem teşkil eden kalaycılık günümüzde ağırlıklı olarak bakır künefe tepsileri ve köylerde tuzlu yoğurt pişirilen bakır kazanlarda uygulanmaktadır.Aile büyüklerimin ve benim uzun süre geçimimi sağlayan bu mesleğin unutulmaya yüz tutması  beni üzmektedir.Daha önce Halk Eğitim Merkezinden Kalaycılığın devamı için kurs açılması çalışması yapıldı ama sanırım ilgini olmaması bu projeyi hayata geçiremedi.Ben atalarımdan devraldığım  mesleğimi sürdürmek adına sağlığım elverdiğince çalışacağım.Ve yinelemek istiyorum kalaycılık mesleğini öğrenmek isteyen olursa  kalaycılığı öğretmek adına ne gerekiyorsa onu da yapacağım.”dedi.

Kalaycı Nebil Usta Şehit Osman Durmaz Caddesi Narlıca Kasabı yanında faaliyetlerine devam ediyor.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu