MHP Milletvekili Kaşıkçı : “Çiftçimizin yüzünün gülmesi için soğan ihracatına müsaade edilmeli”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Hatay‘da soğan hasadı başladı.Verimli arazilerin bulunduğu Amik Ovası‘nda Türkiye’nin farklı bölgelerinden tarım işçileri, soğan hasadı için erken saatlerden itibaren tarlalarda çalışmaya başladı. İl genelinde yaklaşık 20 bin dekar alanda soğan ekiliyor.

Ürünlerinin ortalama 2,5-3 liradan tarladan satıldığını aktaran yetiştiriciler: “Soğan hasadımız başlamıştır. Türkiye’ye yetecek kadar soğanımız var. Koronavirüs dolayısıyla işçiler ve taşımada sınırlama getirildi tabii bu da maliyeti arttırıyor” dedi.

Soğanın zorlu yetiştirilme süreçlerinin ardından kurumuş soğanların sökümünü yapıp çuvallara dolduran işçiler kavurmalık, orta ve iri olmak üzere 3’e ayırdıkları soğanları sabahın ilk ışıklarında toplamaya başlıyorlar.

Daha sonra çuvallara dolduran işçiler, ürünleri tartarak satışa hazır hale getiriyorlar. Kamyonlara yüklenen soğanlar, talebe göre Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

Bu süreçlerin nasıl zorlu bir süreç olduğu yakından bilen bölge Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, daha öncede değindiği çiftçi ve üretici sorunlarına çözüm önerilerinden birini de soğan üreticilileri için yaptı.

MHP Hatay Milletvekili Lütfü Kaşıkçı, sorunlara eğilim göstererek, çözüm için ilgili kurumlarla diyaloğu sürdürüyor.
Milletvekili Kaşıkçı, son olarak Hatay’da soğan hasadının yapıldığına dikkat çektiği açıklamasında zorlukla hasadı yapılan soğanların çiftçinin yüzünün gülmesi için ihracatına müsade edilmesi gerektiğini belirtti.
Tarım Bakanlığının bu konuda hassas davranması gerektiğinin altını çizen MHP Hatay Milletvekili Lütfü Kaşıkçı, bu zor günlerde çiftçimizin bir nebze olsun rahatlaması ve yüzünün gülmesi için gereken kolaylıklar sağlanmalıdır.

Sayın Tarım Bakanımız Bekir Pakdemirli‘den Hatay’daki çiftçilerimizin bu haklı talebini karşılamasını önemle beklemekteyiz”dedi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu