MEMUR SEN HEYETİ  HATAY’DA

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Memur-Sen Hatay İl Temsilcisi  İsmail Bayrakdar Hatay’da konteyner kentlerde ve yıkımın merkezinde incelemelerde bulunmak, kentin durumunu kamuoyuna aktarmak üzere şehrimize gelen Memur Sen heyetinin ziyaretleri ile ilgili yaptığı açıklamada:”Geçen hafta Memur Sen  Genel başkanımız Sayın Ali Yalçın Hatay’da bir dizi ziyarette bulunmuştu. Bu ziyaret aslında deprem bölgesinde çalışan kamu görevlilerinin yaşadıkları sorunları görme ve bu sorunlara çözüm bulma amaçlı yapılmıştı. Genel başkanımızın bu ziyaretinden sonra bugün de Memur Sen’e  bağlı sendikalarımızın genel başkan yardımcılarının da içinde bulunduğu teknik bir heyet Hatay’a gelerek kamu çalışanlarının beklentilerini ve çözüm önerilerimizi dinleme imkanına sahip oldular. Derdimiz sadece sorunları üst üste dizip söylemek değil bu sorunların çözümüne de katkı vermek. Gündeme getirdiğimiz bazı konular şunlardı;

a- Deprem bölgesindeki tüm kamu çalışanlarına bu bölgede kalmayı teşvik edecek şekilde sosyal ve ekonomik haklar verilmesi. Örnek olarak deprem tazminatının en az 2 yıl daha ödenmesi ve miktarının bu bölgede kalmayı teşvik edecek şekilde arttırılması.

b- Türkiye’nin neresinde olursa olsun deprem bölgesine gelip çalışmak isteyen kamu görevlilerinin sözleşmeli ve kadrolu olmalarına bakılmaksızın tayinlerinin bu bölgeye yapılabilmesinin sağlanması.

c- Deprem bölgesi içerisinde eşleri farklı illerde olanların eş mazeret tayin hakkı verilerek aile bütünlüğünün sağlanması. Deprem bölgesi dışında da olsa deprem bölgesinde  çalışmak isteyenlere eşleriyle birlikte aynı ilde çalışma imkanının verilmesi.( kurumları farklı da olsa)

d-Deprem nedeni ile birçok kamu çalışanı başka illere tayinle gittiğinden  ilimizdeki birçok resmi kurumda yeterli sayıda kamu çalışanı bulunmamaktadır. Birçok işin az sayıda çalışan tarafından yapılıyor olması çalışanlarda hem yorgunluğa hem de mutsuzluğa yol açmaktadır. Bu bölgeye ya yeni atama yapılarak açık kapatılmalı veya başka illerden tayin yoluyla çalışanların gelmesi sağlanmalıdır.

e- Birçok kamu çalışanı ailesini, çocuklarını başka il ve ilçelere götürmek zorunda kalmış ve orada ev tutarak kira ödüyor. Kendisi de ailesini tekrar getirme ümidiyle tayin istememiş, gelip görevini yapma gayreti içerisinde. Bu arkadaşlarımız konteyner talep ettiğinde bu defa da kira yardımından mahrum kalıyorlar. Kamu görevlileri konteynerde kalsa da kira yardımları kesilmemeli. Ilimizde kalmaları teşvik edilmeli.

f- Deprem bölgesinde kalmayı teşvik amaçlı kamu çalışanının isteği de göz önünde bulundurularak TOKİ tarafından düşük faizli veya bazı vergilerden muaf tutularak uygun koşullarda ev edinme imkanı sağlanması,

Ulaşımda yaşanan sorunlar, servis imkanının verilmesi veya ulaşım ücreti ödenmesi dile getirdiğimiz başlıca konular oldu.

Bizleri deprem bölgesinde hiçbir zaman yalnız bırakmayan Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Genel başkanımız Sayın Ali Yalçın başta olmak üzere bugün Hatay’a gelen Memur Sen heyet başkanı ve Memur Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı’ya, Bayındır Memur Sen Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Şimşek’e Birlik Haber Sen Genel Başkan Yardımcısı

Recep Dağtekin’e, Bem Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Temel’e, Diyanet Sen Genel Başkan Yardımcısı Hasan Urhan’a ve Memur Sen Toplu sözleşme koordinatörü Raşit’e Eğin’e şahsım ve Hatay Memur-Sen Teşkilatımız adına teşekkür ederim. Ayrıca çalışanların yaşadıkları sorunları dile getiren memursene bağlı sendikalarımızın çok değerli başkanlarını da teşekkür ediyorum.”dedi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu