MALİYE DÜĞMEYE BASTI! SAHTE ŞİRKETLER KISKAÇ ALTINDA!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Maliye müfettişleri, aralarında Hatay’ın da bulunduğu 50 ilde sahaya inerek 17 milyar liralık sahte fatura incelemesi başlattı. Organize vergi kaçakçılığı ile mücadele için de yeni yol haritası belirlendi. Bu çerçevede 230 vergi müfettişi 50 ilde sahaya indi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in talimatıyla 5 bin 100 mükellef sahte fatura şüphesiyle incelemeye alındı. Müfettişlerce yürütülen incelemelerde bilerek sahte fatura kullanımına yönelik değerlendirmeler artacak. Bu yönde bir tespitte bulunulması halinde ağır cezalar uygulanacak.

Organize vergi kaçakçılığı ile mücadelede de yeni yol haritası belirlendi. Çalışan kurumlar arasında eşgüdüm artırılırken, güçlendirilmiş inceleme süreci başlatıldı. Verginin yanısıra kara para aklama incelemeleri de yapılacak.

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığına (MASAK) ve diğer paydaşlar bir araya gelecek ve ortak yaklaşım geliştirecek.

Ortak yaklaşım geliştirilirken Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve diğer ülkelerden önlemler değerlendirilecek. Bu çerçevede teknik takip, arama ve el koyma gibi koruma tedbirlerine sürecin en başından itibaren başvurulacak.

SAHTE FATURA NEDİR?

Gerçek bir işlem veya durum olmadığı halde bunlar varmış gibi düzenlenen belgelere deniyor. Mükellefler hiç vergi ödememek, vergi iadesinden faydalanmak veya daha az vergi ödemek ya da kolay yoldan işletme dışına para çıkarmak gibi amaçlarla bu işlemleri uyguluyor. Bu işlemler mevzuatta kaçakçılık suçu anlamına geliyor.

SAHTE FATURA TESPİTİ

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı Risk Analiz Merkezi’nde sahte belge kullanmaya meyilli mükellefler tespit ediliyor. Faaliyet gösterilen sektör içerisindeki karlılık oranlarından hareket edilerek, emsallerine göre vergi beyanı düşük olan ya da yıllar itibarıyla yapılan kıyaslamalar sonucunda vergiye uyum düzeyi düşük olduğu değerlendirilen mükelleflere yönelik incelemeler yürütülüyor.

 

Bu çerçevede yapılan son çalışmalarda yaklaşık 17 milyar liralık sahte fatura tespit edildi. İlerleyen zamanlarda bu sayının artabileceği belirtildi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu