Küncülü Küncülü Ramazanın Gülü

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Ramazan aylarının vazgeçilmez lezzeti Küncülü Helva  Ramazan Ayı’nın yine en çok ilgi gören ürünlerinin başını çekti. Antakya’da bu lezzetli geleneği devam ettiren son temsilciler olarak karşımıza çıkan ve 200 yıldan bu yana dededen toruna gelen bir miras şeklinde Küncülü Helva  üretimi yapan Fansa ailesi, Ramazan ayının başladığı ilk günden itibaren  tezgahlarda yerini alan Antakya`nın önemli lezzetlerinden ve  simgelerinden biri olan Küncülü Helva lezzetleri ile yine tam not aldılar.

Uzun Kuyruklar Oluştu

Covid-19 virüsü tedbirleri kapsamında müşterilerin sosyal mesafe kuralına uygun bir biçimde alışverişlerini gerçekleştirdikleri Fansa Tatlıcılığın önünde uzun kuyruklar oluşurken Küncülü Helva’nın hijyenik ortamda yapılması herkesin takdirini topladı.

Dede Mehmet Sıddık Fansa ‘dan aldıkları bayrağı en başarılı bir biçimde taşımayı sürdüren Sıddık Fansa,Oğulları Şahap ve  Yunus Emre Fansa  ile birlikte Torun Sadık  Fansa’nın dördüncü kuşak olarak üretim yaptığı Küncülü Helva aynı zamanda sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde siparişler doğrultusunda evlere de servis yapılacak.

Uzun Çarşıda, küçücük bir dükkan içinde Küncülü Helva  üretimine başladıklarını belirten, geleneğin günümüzdeki temsilcisi Mehmet Sıddık Fansa ve aile bireyleri, kendilerine gösterilen yoğun ilgiden dolayı memnuniyetlerini ifade etti. Sadece Ramazan ayına özgü olarak ürettikleri bu helvanın oldukça meşakkatli aşamalardan geçilerek tezgaha konulduğunu belirten Mehmet Sıddık Fansa, ülke genelinde bir çok il yanı sıra, Almanya ve Belçika’ya da bu helvadan gönderdiklerini, oldukça rağbet gördüklerini dile getirdi. Üretimi geleneklere uygun olarak 61 yıllık özel bir makine ile yaptıklarını söyleyen Mehmet Sıddık Fansa, Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden olan bu lezzeti yine çocuklarına, torunlara aktararak yaşatmaya devam edeceklerini bildirdi. Bu lezzete önce tahin, şeker ve su karışımı ile başlanıyor. Bu karışık yaklaşık üç saat kaynatılarak kıvama getirildikten sonra içerisine kavrulmuş küncü eklenen karışım beyaz küncü ile yoğrulduktan sonra özel makineden geçirilerek yemeğe hazır hale getiriliyor.

İftara yakın saatlerde müşterilerin kuyruğa girdiği Fansa Tatlıcılıkta günlük ortalama 150-200 kilogram küncülü helva üretip satılırken ,Küncülü helvayı Uygun fiyatı ile de müşterilerine sunan Fansa ailesi takdir toplamaya devam ediyor.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu