KİTAP EN İYİ ARKADAŞTIR Dr. Özgün Karaca ile Söyleşi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Yaşadığımız bu zorlu süreçte hepimiz evimizdeyiz. Bir kez daha anladık ki; kitap en iyi arkadaştır. Keşke bu zor günleri görmeden farkı fark edebilseydik… Okuduğumuz haberlerde dünyanın kendisine geldiğini, havanın, suyun, toprağın temizlendiğini, ozon tabakasının kendini tamir ettiğini öğreniyoruz. İstanbul Ortaköy sahiline Yunus Balık’larının geldiğini haberlerden öğreniyoruz. Keşke on yılda bir 30 gün böyle bir zorunluluk getirilebilse, her yönüyle hayat dursa, insanlar bugünlerdeki gibi sadece çekirdek ailesi ile bir arada olabilse…
Günlerden, 23 Nisan 2020, TBMM’nin açılışının 100.yılı. Antakya’ya öyle güzel yağmur yağıyor ki; tıpkı çocukluğumdaki gibi tertemiz, saf, gökyüzünden bardaktan boşalırcasına, insanların kirlettiğini kopararak süpürürcesine. Öyle anlarda yüreğimi daha çok heyecan kaplar. “Evde Kal” günleri başladığından bu yana benim ve ailemin sanatsal anlamda üretimleri devam etti, hatta daha çok arttı diyebilirim. Gündeme dair söyleşilerimi farklı meslek gruplarıyla ve en son olarak sanatçı, akademisyen ve yayınevi yöneticileriyle devam ettiriyorum. Bu haftaki söyleşimi, Hataylı yazar rahmetli Burhan Günel aracılığı ile tanıdığım Dr. Özgün Karaca dostumla gerçekleştirdim. Özellikle bu zorlu süreçte Koza Karaca yayınevinin tüm kaynaklarını öğretmen ve öğrencilerin faydalanması hususunda ücretsiz erişime açtıkları için teşekkür ediyorum.
Nebih Nafile

Nebih Nafile: Korona virüsün ülkemizde görülmesi sürecinde Koza Karaca Yayın Grubu olarak öğrencilerimize destek olmak için sunduğunuz hizmetleri yakinen takip eden ve faydalanan birisi olarak öncelikle size teşekkür ediyorum. Ülkemizin en nitelikli yayınevlerinden birinin yöneticilerinden biri ve bir hekim olarak bu süreçte yaptığınız çalışmaları ve amacını sizden öğrenmek isterim.

Dr. Özgün Karaca: Değerli arkadaşım biliyorsunuz, benim için çok özel bir yer olan Hatay’a son on yıl içinde birçok kez geldim. Bu nisan ayı içinde de gelmeyi planlamıştım, olmadı. Ama bu söyleşi ile kendimi Antakya’da hissetme şansı bulduğumu varsayıyorum. Bu olanağı sunduğunuz için öncelikle çok teşekkür ederim. Ayrıca Korona virüs sürecinin başlamasıyla birlikte, Koza Karaca Yayın Grubu olarak yürüttüğümüz çalışmaları takip etmenizden ve öğrencilerinizin de yararlanmasından mutlu olduğumu belirtmek isterim.
COVİD-19 salgınının Çin’de görülmesiyle başlayan süreç hızla dünyanın hemen her ülkesini etkilemeye başladı. Ülkemizin de bunun dışında kalması mümkün değildi. Hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağı belli idi. Yayınevi olarak ne yaparız diye bir çalışma içine girdik. Öncelikle öğrencilerin, çocukların uzaktan eğitim alabilmeleri için neler yapabileceğimizi düşündük.

ÜCRETSİZ EĞİTİM İMKÂNI

Nebih Nafile: Bir basın açıklamanızı görmüştüm. “Koza Karaca Yayın Grubu’ndan Eğitim Seferberliği Çağrısı” basın açıklamanızı biraz açmanız mümkün mü?

Dr. Özgün Karaca: Ülkemizde Covid 19 vakalarının görülüp eğitime ara verilmesiyle birlikte, ilk andan itibaren, 16 Mart günü, “Koza Karaca Yayın Grubu’ndan Eğitim Seferberliği Çağrısı” başlığıyla bir basın açıklaması yaptık. Bu açıklamada şunlara yer verdik: “Tüm dünyada yaşamsal sorunlara yol açan Covid 19 ile mücadele kapsamında ülkemizde de ciddi önlemler alınmaktadır. Bu doğrultuda okullarımızda eğitime bir süreliğine ara verildi. Çocuklarımızın sağlıklı günler geçirmesi için alınan bu önlemlerin yanı sıra eğitimlerinin de aksamaması çok önemli olacak. MEB bu bağlamda ciddi adımlar atarken, Koza Karaca Yayın Grubu olarak bizler de öğrencilerimizin, eğitimcilerimizin yanında olacağız. Bu nedenle yıllardan beri öğretmenlerimize ücretsiz sunduğumuz okul öncesi, ilkokul ve ortaokul ürünlerimize ait tüm dijital içerikleri, yüzlerce konu anlatım videosu, binlerce video çözümlü soru ve etkileşimli uygulamaları, kitapları, eğitim setlerini online olarak artık öğrencilerimizin ÜCRETSİZ kullanımına açıyoruz.
Bilinçli toplumun temeli, eğitimle atılacaktır ve Koza Karaca Yayın Grubu olarak geleceğe dair bu sorumluluğun gereğini yapmak için dijital eğitim seferberliği çağrısında bulunuyoruz. Dijital içeriğe sahip tüm eğitim yayıncılarını, bu içeriklerini ÜCRETSİZ olarak çocuklarımızın hizmetine açarak bu eğitim seferberliğine katılmaya ve öğrencilerimizin eğitimlerinin aksamaması için sorumluluk almaya davet ediyoruz.”
Bu duyurumuzun ses getirdiğine de şahit olduk. Birçok yayınevi dijital içeriklerini çocukların kullanımına ücretsiz açtı.

Nebih Nafile: Teşekkür ediyorum. Yayınevi olarak başka çalışmalar yaptığınızı da takip ediyorum. Bunlardan biraz bahseder misiniz?

Dr. Özgün Karaca: Her çocuğumuzun bu ÜCRETSİZ içeriklerden yararlanabilmesi için yaygın tanıtım çalışmaları yaptık. Daha sonra, öğrencilerin 1. dönemde okulda gördükleri konularla ilgili olarak 2-8. sınıflar için hazırladığımız Türkiye Geneli Online Ücretsiz Sınavlar ile yürüttüğümüz çalışmaları destekledik.
Bu süreçte sosyal mesafeyi arttırmak, el-yüz temizliğine önem vermek ne kadar önemliyse daha önemli bir sorun da sürekli evde kalmak zorunda kalan çocukların ve yetişkinlerin sosyal ve duygusal açıdan etkilenmeleri olacaktı. Çocukların psikolojik sağlıklarının korunmasına, bilişsel ve fiziksel gelişimine destek olabilmek için aileleriyle birlikte eğlenerek zaman geçirebilecekleri etkinlikler planladık. Her gün “Evde Oyun Zamanı” ve “Düşünelim Yanıtlayalım” isimleriyle dört ayrı etkinliği sosyal medya hesaplarımız üzerinden paylaşmaya başladık.
Evde kalma uygulamalarıyla birlikte özellikle sosyal medya gruplarında evde kitap okuma projeleri hızla artmaya başladı. Bununla birlikte çocuk edebiyatı ürünlerimize yönelik istekler de arttı. Çocukların evde bolca kitap okumalarını özendirmek, “dinleme, anlama, okuma ve yazma” becerilerini desteklemek ve kitaplara karşı olumlu tutum geliştirmeleri için hazırladığımız “Meraklı’yla Okuma Zamanı” programı çekim aşamasında. Bir süre sonra TRT Çocuk Kanalında yayınlanacak. Ayrıca, çocuklarımızın TRT Çocuk Kanalında severek ve eğlenerek izlediği, yapımını gerçekleştirdiğimiz İbi çizgi filmin bölümlerini ve çeşitli eğlenceli içerikleri de Youtube ve Facebook hesapları üzerinden ÜCRETSİZ sunuyoruz.
İsteyen ailelerin, Yayın Grubu’muza ait online satış sitesinden çocukları için alacağı ürünleri daha az ödeyerek alabilmesi için 600’e yakın ürünün indirim oranlarını artırdık.

Nebih Nafile: Ayrıca Ankara’daki yayınevinizde çok sayıda çalışan olduğunu biliyorum. Önlem almak için siz neler yaptınız?

Dr. Özgün Karaca: COVİD 19 salgını, ailelerin ve bireylerin yaşam rutinlerini değiştirmelerine neden olduğu gibi iş yerlerini de etkiledi. Öncelikle, ekip arkadaşlarımızın, ailelerinin sağlığı ve güvenliği bizim için çok önemli. Bu nedenle hem hükûmetimizin aldığı tedbirler doğrultusunda adımlar attık hem de ülkemizde ilk Covid 19 vakasının görüldüğü andan itibaren kurumumuz içinde genel hijyen çalışmalarını artırdık. Herkesin kolayca ulaşabileceği her noktaya el dezenfektanı ve kolonya gibi temizlik malzemeleri yerleştirdik.
Yayın Grubu’muzun bünyesinde çalışan 100 civarında arkadaşımız için yeni iş planlaması yaptık. Yazar, editör ve öğretmenler, animasyon birimi, tanıtım pazarlama birimi görevlileri ve dizgi-grafik bölümü çalışanları gibi uzaktan hizmet alabileceğimiz kişilerin işlerini evlerinden yürütmelerine yönelik düzenlemeler yaptık. Matbaamızda baskı işleriyle uğraşan çalışanlarımız için en az sayıda kişinin bir arada olacağı şekilde çalışma saati ayarlamaları planladık. Satış birimi ve diğer personel için de gruplar oluşturarak dönüşümlü işe gelip gitmelerini sağladık. Personelimizin işe gelmekte yararlandığı servislerde en az kişi olabilmesi için düzenlemeler yaptık. Bundan sonra da “önce insan, önce eğitim” ilkemizle gelecek planlamalarımızı yapmaya devam edeceğiz.

Nebih Nafile: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bu yıl hepimiz balkonlardan da olsa yine büyük bir heyecanla kutladık. Son olarak ne söylemek istersiniz?

Dr. Özgün Karaca: Öncelikle, ulusal egemenliğimizin 100. yılını kutladığımız bu günlerde, herkesin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak isterim. Ayrıca unutmayalım ki, tüm dünyayı etkileyen bir virüs salgınıyla karşı karşıyayız. Sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere COVİD 19 salgınıyla mücadele eden herkese teşekkür ederim. Büyük-küçük demeden bir süre daha evde kalarak bu mücadeleye katkı sağlamak zorundayız. Temastan kaçınmalı, sosyal mesafeye özen göstermeliyiz. Vakalarımıza acil şifalar, kaybettiğimiz insanlarımızın yakınlarına baş sağlığı dilerim.

Nebih Nafile: Teşekkür ederim.
Dr. Özgün Karaca: Bu fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ederim.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu