KALAN YEMEKLERİN DEĞERLENDİRİLMESİNİ PROJE YAPTILAR

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Belen kaymakamlığının projeye dahil olduğu altı ülkenin gençleri EATWISE Adlı Erasmus+ Projesinin ilk toplantısını Bulgaristan’da yaptı. Projenin dikkat çeken yönü kalan yemeklerin değerlendirilmesi oldu.

Belen Kaymakamlığı’nın ortaklığıyla İtalya’dan Associazione Popoli Insieme Derneği’nin ev sahipliğinde sunulan, Erasmus+ Programı Gençlik Alanında Stratejik Ortaklıklar, Bulgaristan’ın Plovdiv şehrinde Bulgaristan, Türkiye, İtalya, Litvanya, Portekiz ve Romanya’nın katılımıyla gerçekleşen ilk toplantıda tanıtıldı.

Toplantıda, kültürler arası yemekler, sürdürülebilir yemek kitapçığı, mini bir yemek tarifi kitabı ve kalan yemeklerin nasıl değerlendirilebileceği üzerinde duruldu.

Belen Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz, “Sürdürülebilir yemek uygulamalarının kalan yemekleri kullanarak yemek atıklarını azaltacağını; yerel ve mevsimlik malzemeleri tercih etmenin çevre üzerindeki etkiyi azaltacağını” belirtti.

Kaymakam Yılmaz, Sebze bazlı yemeklerin su kullanımını ve karbon ayak izini azaltırken, çevreye ve topluma faydalı olduğunu vurgulayarak, “Bu şekilde hem kendiniz hem de gezegen için daha sürdürülebilir bir beslenme alışkanlığı oluşturabilirsiniz” dedi.

Bu bağlamda, bu Erasmus+ projesinin bireylere ve çevreye katkı sağlayacağını ifade eden Kaymakam Yılmaz, Associazione Popoli Insieme Derneği’ne ve toplantının ev sahibi olan Edu Playground’a teşekkürlerini iletti.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu