İl Müftüsü Mevlüt Topçu’dan Mevlid Kandili Mesajı

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
İl Müftüsü Mevlüt Topçu Mevlid Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajında:“26 Eylül Salı Gününü Çarşambaya bağlayan gece, Sevgili Peygamberimiz (S.a.s.)’in tüm insanlığı onurlandırarak dünyaya teşrifinin yıl dönümünü idrak ediyoruz. Bizleri Mevlid-i Nebi haftasına ve Mevlid Kandiline ulaştıran Rabbimize hamd-ü senalar olsun. Yüce kitabımız Kur’an’ı Kerimi bizlere ulaştıran, insanlığı karanlıktan aydınlığa çıkaran, müjdeci ve uyarıcı olarak gönderilen Efendimiz Muhammed Mustafa’ya salâtü selam olsun.
Muhterem Kardeşlerim
Mevlid Kandili; insanlığa hakkı, hakikati, adaleti, merhameti anlatan; hukuku, hikmeti ve güzel ahlakı gösteren bu nebevî silsilenin son peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v.)’in dünyayı teşrif ettiği gecedir.
Kur’an-ı Kerim’de “Size öyle bir peygamber gelmiştir ki, sıkıntıya uğramanız ona ağır gelir. O size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatli ve merhametlidir.” (Tevbe, 128) buyurulur. Peygamber Efendimiz (sas)’in adalete ve merhamete dayalı kuşatıcılığı birlikte yaşadığı ashâbına olduğu kadar, gelecek ümmetini de kapsar. O’nun sözleri, insanı özüyle tanıştıran, kendisiyle barıştıran, tabiatla kaynaştıran, Rabbine yönelten hatırlatıcı düsturlardır. Onun hayatı bizim için insafın, vicdanın, affın, sabrın, hoşgörünün ve şefkatin örnekliğidir.
Kıymetli Kardeşlerim
Başkanlığımız tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası ve Mevlid-i Nebi Haftasının bu yıl ki teması ‘Peygamberimiz, İman ve İstikamet’ olarak belirlenmiştir. Cehaleti ortadan kaldırmaya vesile olan camilerimizin ve din görevlilerimizin, İslam tarihi ve medeniyetindeki yeri ve önemi, içtimai ve dini hayatımızın gelişmesinde sağladığı katkıları ele alınarak çeşitli programlarla vatandaşlarımız bilgilendirilmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle Sevgili Peygamberimizin dünyayı şereflendirmesinin yıldönümü olan Mevlid kandilinin bütün insanlığa rahmet ve huzur getirmesini Yüce Mevla’dan niyaz eder, Depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan gani rahmet dilerim. Bütün İslam âleminin ve değerli Hataylı hemşerilerimin Mevlid Kandil’ini tebrik eder; birliğimize, beraberliğimize ve hayırlara vesile olmasını temenni ederim.”dedi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu