HATAY’DA TARİHİ AĞAÇLARI KOPARAN FİRMAYA TARİHİ CEZA

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Hatay Valiliği, Antakya’da devam eden yıkım çalışmaları sırasında 50 yıllık ağaçları koparan firmaya 100 Bin TL’lik fidan bağışı cezası verildiğini açıkladı.

Bugün Hatay’da kaydedilen görüntülerde Antakya-Kışlasaray Mahallesi İnönü caddesi ile Harbiye caddesinin kesiştiği kavşakta bulunan merhum Vilyam Azaroğlu tarafından yaptırılan Çiçek Apartmanı bahçesinde bulunan ağaçların söküldüğü görüldü. Görüntülerin infial yaratmasının ardından Hatay Valiliği harekete geçti. Hatay Valiliği tarafından yapılan inceleme sonrasında bina önünde iş makinası vasıtasıyla yerinden sökülen palmiye ağacının yerine TEMA Vakfı’na 100 bin lira değerinde olan 2 bin adet fidan bağışı yapılması konusunda yıkım firmasına ihtar verildi.

Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Basında yer alan yıkım ve enkaz ekiplerinin bina önündeki 2 ağacı söktüğü haberlerine ilişkin gerekli incelemeler yapılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda yıkımı gerçekleştirilen binanın çevresinde az hasarlı binanın ve üst kotunda daha çok ağacın olduğu tespit edilmiştir. Yıkımın bütün alanlara dağılması halinde can ve mal güvenliğini tehlikeye atacağı İş Sağlığı ve Güvenliği Birimlerince de belirtilmiştir. Bu duruma rağmen Valiliğimiz olarak ilgili firma ile yapılan görüşmeler sonucunda bahsi geçen apartmanın yıkım ve enkaz kaldırma işlemleri tamamlandıktan sonra yine aynı özelliklere sahip ağaçların söz konusu alana diktirilmesi ve yine ilgili firmanın toplamda 100 bin lira değerindeki 2 bin adet ağaç fidanının Çanakkale Ağaçlandırma Sahaları’na dikilmek üzere TEMA Vakfı’na bağışlanması sağlanmıştır. Ağaçlarımızın şehrimizin ve dünyamızın geleceği için ehemmiyetinin farkındalığı ile konunun takibinin yapıldığını; Devletimizin ve milletimizin bütün imkanları ile Hatay’ımızın ihyası ve inşası için çalıştığımızı ve çalışmalara da devam edeceğimizi belirtir, vatandaşlarımızın müsterih olmalarını temenni ederiz” ifadelerine yer verildi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu