HATAY’DA KOBİ’LERE YEŞİL DÖNÜŞÜM ADIMI

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

KOBİ’lerin yeşil dönüşümünü verimli bir şekilde gerçekleştirmeleri ve uluslararası rekabet gücünü artırmaları amacıyla Dünya Bankası iş birliği ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, KOSGEB tarafından yürütülen Yeşil Sanayi Destek Programı devreye alındığı bildirildi.
KOSGEB Hatay Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre; KOSGEB eliyle verilecek olan 250 milyon dolarlık bütçeyle iki ayrı teklif çağrısıyla çıkılan destekle Sanayi KOBİ’lerinin; 2023-01 Proje Teklif Çağrısı: Bu program kapsamında KOSGEB Güneş Enerjisi Sistem kurulumu için işletme başına 14 milyona kadar destek sağlayacak. Çağrı kapsamında işletmelerin GES yatırımlarına ilişkin Makine ve Teçhizata; bilişim donanımı, harcanarak tükenmeyen donanımsal malzemeler de (motor, elektronik bileşenler, kasa vb.) dâhil. Destek oranı yüzde 60, faizsiz ve geri ödemeli olacak. Geri ödemeler proje bitiminden 1 yıl sonra başlayacak. “Güneş Enerjisi Yatırımlarının Desteklenmesi Proje Teklif Çağrısı ile işletmelerin çatı üstü ve sanayi tesisi içerisindeki birleşik güneş enerjisi yatırımlarına 14 milyon TL’ye kadar’’, 2023-02 Proje Teklif Çağrısı:

  • Sanayide Temiz ve Döngüsel Ekonomi Proje Teklif Çağrısı ile de,
  • Enerji verimliliği
  • Su verimliliği
  • Ham madde verimliliği
  • Sürdürülebilir ve iklime dayanıklı atık geri dönüşümü
  • Endüstriyel simbiyoz ve döngüsel ekonomi konu başlıklarında hazırlayacakları projeler 4 milyon TL’ye kadar desteklenecek. Program ile ayrıntılı bilgi, aşağıdaki bilgilendirme sayfası linkinden ve KOSGEB Hatay Müdürlüğü’ nden alınabilecek.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu