Hatay İl Müftülüğü Aile Okulu Seminerlerin Altıncısı   Gerçekleşti

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

 

Hatay İl Müftülüğü tarafından düzenlenen ve  4 farklı ilçede 8 hafta boyunca devam edecek olan “Aile Okulu Programlarının” 6. Semineri Hatay Meclis Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşti.

Programda; İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili ile İl Müftü Yardımcısı Abdullah Sertoğullarından, Antakya İlçe Müftüsü  Hacı Kahraman ile Antakya ve Defne İlçelerinde  görev yapan din görevlileri, Kur’an kurslarımızda eğitime devam eden yetişkin öğrenciler ve öğrenci velileri hazır bulundu.

Antakya Nakip Camii İmam-Hatibi Musa Esatoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program; Diyanet İşleri Başkanlığınca  hazırlanan “Kadın” konulu Sinevizyon gösteriminin ardından Antakya İlçe Müftüsü Hacı Kahraman’ın açış konuşmasıyla devam etti.

Ardından İlahiyatçı – Yazar Abdulhalık Selman ve Uzman Psikolojik Danışman Hatice Selman “Ailede Temel Dinamikler ve Mahremiyet” konulu konferansla program devam etti.

İlahiyatçı – Yazar Abdulhalık Selman’ın Yüce Rabbimizin Kur’an-ı Kerim’de, ailenin varlığının kendi varlığının delillerinden olduğunu belirttiğini söyleyerek başladığı konuşmasında;”Ailenin üç temel dinamiğinin; mesken (sükûnete kavuşulan yer), meveddet (koşulsuz sevgi) ve Rahmet (anlayış ve hoşgörü)’ten oluştuğunu anlatarak “Aile varsa toplum cennet gibi olur” dedi.

Daha sonra  kürsüye gelen Uzman Psikolojik Danışman Hatice Selman ise aile yapısının dinamiklerinden bahsettiği konuşmasında;Günümüz toplumu ile kollektif toplum arasındaki farklılıklardan ve orta yolun nasıl bulunması gerektiğinden, “ya hep ya hiç” bakış açısındansa ortada ve dengede giden bir bakış açısının daha yararlı olacağını söyledi.

Program, hediye takdimi ve Antakya Mûsikî Korosunun ilahi dinletisiyle sona erdi.

İlgili Haberler

Puan Durumu