HATAY EKONOMİSİNE YÖN VEREN İSKENDERUN LİMANI SIRALAMADA NİYE YOK!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

“Dünyanın En İyi 100 Limanı” listesinde Türkiye’den 4 liman bulunuyor.
Hatay’ın lokomotifi İskenderun Limanının sıralamada olmaması üzüntü yarattı.
Hatay ekonomisine yön veren İskenderun Limanının ‘Dünyanın en iyi 100 Limanı’ arasında olmayışının ilimiz açısından önemli kayıp olduğu ileri sürüldü.
Hatay’da istihdam açısından önemli bir konumda olan İskenderun Limanının sıralamaya girememesinin nedenlerinin araştırılması ve üzerinde durulması gerektiğine dikkat çekildi.
MERSİN LİMANI 92. SIRADA
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ limanlarının, dünyanın en eski ve prestijli denizcilik yayım organı olan Lloyd’s List tarafından hazırlanan “Dünyanın En İyi 100 Limanı” listesinde gösterilmesiyle ilgili “Türkiye’nin küresel ticaretteki rolünü güçlendirecektir” dedi.
Dünyanın en eski ve prestijli denizcilik yayım organı olan Lloyd’s List tarafından hazırlanan “Dünyanın En İyi 100 Limanı” raporunda, 2022 yılında Türkiye’den dört liman ilk 100 arasına girmeyi başardı.
Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ liman başkanlığı idari sınırları içinde bulunan konteyner elleçleyen liman işletmeleri, elleçleme sayılarına göre yapılan değerlendirmede; 2022 yılında dünyanın en iyi limanları arasında yer aldı. Ambarlı limanı 74. sırada, Kocaeli limanı 89. sırada, Mersin limanı 92. sırada ve Tekirdağ limanı ise 100. sıradan listeye giriş yaptı.
TÜRKİYE’NİN KÜRESEL TİCARETTEKİ ROLÜNÜ GÜÇLENDİRECEKTİR
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Bu başarı, Türkiye’nin deniz ticaretindeki gücünü ve limanlarının uluslararası alanda ne kadar rekabetçi olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ limanlarının listeye girişi, ülke ekonomisi ve lojistik sektörü için olumlu bir etki yaratacak ve Türkiye’nin küresel ticaretteki rolünü güçlendirecektir” dedi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu