HARPUTLUOĞLU: HATAY YOK SAYILIYOR

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Saadet Partisi Hatay il Başkanı Mehmet Harputluoğlu geçtiğimiz günlerde  Ankara’da gerçekleştirilen il başkanları ve il müfettişleri toplantısında Hatay’ın  sorunları ve çözüm önerileri hususunda bir sunum gerçekleştirdi.Hatay’ın stratejik ve jeopolitik önemine vurgu yapan Başkan Harputluoğlu , Hatay’ın hak ettiği değeri görmediğini söyledi.

Başkan Harputluoğlu sunumunda:”Deprem anında ve sonrasında yaşanılan sıkıntılar herkesin malumudur. Öncelikle gerek Deprem anında gerek sonrası süreçte bizlerden maddi/manevi  desteğini esirgemeyen Genel başkanımız Sayın Temel Karamollağlu başta olmak üzere bütün teşkilatlarımıza ve mensuplarımıza halkım adına teşekkür ediyorum.

Onbinlerce vatandaşımızı kaybettik. Yüz binlerce vatandaşımız ise sevdikleri ile birlikte evini, işini, iş yerini ve yakınlarını kaybetti. Bu kadar kayıp yetmedi ve maalesef vatandaşlarımız canından çok sevdiği memleketini terketmek zorunda kaldı. Memleketini terketmeyen ve hâlâ direnenler ise büyük acılar ve kayıplar yaşamaya devam ediyor.  Deprem bize üç türlü ölüm yaşattı. Birincisi deprem anında ölenler, ikincisi depremin ardından kurtarılmayı beklerken ölenler ve üçüncüsü ise deprem sonrası ihmal edildiği için kahrından ölenler.

Depremin üzerinden aylar geçmiş olmasına rağmen hâlâ hedef yıkım ve geçici barınma! Bir yılda bütün konutların tamamlanarak evlerine geçileceği sözü verilen vatandaşlarımız, yedi ay geçmesine rağmen henüz hâlâ konteyner bekliyor.

En basit ihtiyaçlara dahi ulaşamayan insanlarımız su bekliyor.

Belirsizlikler, olumsuzluklar ve umutsuzluklar karşısında muhatap, çok basit sorularına cevap bekliyor. Maalesef Hatay yok sayılıyor.

Hatay sıradan bir şehir değildir. Hatay tarihi, kültürü ve stratejik konumuyla kadim bir şehirdir. Onlarca uygarlığa ev sahipliği yapan Hatay, insanlık tarihinin her daim en kadim yurdu olmuştur. Hatay, Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısıdır. Akdenizin kalesi ve Türkiye’nin güvenliğidir.
Hatay, sadece şahsî meselemiz değil, Türkiye’nin de şahsiyetidir. Bu sebeple Hatay layık gördükleri kadar değil, hakettiği kadar değer görmek zorundadır.

Hatay halkını zorunlu göçe zorlayan bu kötü şartları ortadan kaldırmak milli bir meseledir. Hatay’ın stratejik ve jeopolitik konumu, Demografik yapısı hesaba katılmadan yapılan her iş eksiktir.

Defalarca ifade ettik. Geçici barınma ihtiyacının karşılanması istihdamla birlikte işletilmesi gereken bir süreçtir. Ticari hayatın başlaması çok ciddi desteklerin verilmesiyle mümkündür. Hatay özel bir şehirdir ve özel statü kazandırılması zorunludur. Bütün sektörler desteklenmeli, vergiler kaldırılmalı, üzerimizdeki yükler hafifletilmeli ve mutlaka üretimi teşvik edecek politikalar ortaya konulmalıdır. Hatay’ın kalkınması bölgenin ve Türkiye’nin kalkınması demektir.

Saadet Partisi dün olduğu gibi bugün ve yarın da HATAY’ın ve Hatay halkının haklarını savunacaktır. Hatay Hakkını alana dek mücadele etmeye devam edeceğiz. İnanıyoruz ki hep birlikte dayanışma içinde bu zorlu süreci aşacağız.

Halkım adına sizleri saygıyla selamlıyorum.”dedi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu