Halavet,Asırlık Bir Kahvaltı Geleneği

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Uzun çarşı esnafının geleneksel kahvaltı lezzeti Halavet..Lezzetine doyum olmayan ve kolay kolay da bulunamayan bir lezzet bu.Günler öncesinden siparişinizi vereceksiniz çünkü öğrendiğimiz kadarı ile her hayvanda 200 Gr. Civarında çıkıyor bu damak çatlatan lezzet.Tadını bilenler bilir ve konusu geçtiğinde de hemen dur komşuları bir ayarlayalım da halavet ile kahvaltı yapalım cümlesi gelir hemen esnaftan.Kimi rahmetli babam bu lezzet ile kahvaltı yapmadan güne başlamazdı derken  kimi de rahmetli dedem,Amcam ve dayım çok severdi  diye devam ediyor halavet kahvaltı kültürünü anlatmaya.Yeni nesil gençler arasında pek bilinmiyor ama gördüğümüz net bir konu var bu lezzetin tadına bakanlar bu nasıl bir lezzet demeden de kendilerini alamıyorlar.Sizde bu eşsiz lezzet ile bir kahvaltı yapmak isterseniz Uzun Çarşı’nın yolunu tutmanız gerekiyor..

Uzun Çarşının en eski kasaplarından  biri olan Pöç Kasabı İşletmecisi Ender Öter bize Halavet’in hazırlanışından sofraya geliş aşamasına kadar her detayını anlatırken bizlerde büyük bir keyifle dinledik kendisini.Öter:” Antakya halkının özellikle sabah saatlerinde tercih ettiği, ekmeği tepsiye batırarak dans ettirdiği, mideleri şenlendiren bu lezzet koyun, kuzu gibi kasaplık hayvanların karnının üzerinde bulunan iç organıdır. Kestane şeklinde ve büyüklüğünde çok açık renkli yağ parçacıklarıdır. Ama lezzetine doyum olmaz halevetin, peynir gibidir. Dışarıdan bakıldığı zaman kimse almak istemez ama piştiği zamanda kimse tadına doyamaz. Genellikle sabah kahvaltılarında daha güzeldir. Hele sabah saat 7-8 gibi bunu yiyip güne başlayacaksınız. Değmeyin keyfinize..Halevet her gün bulabileceğiniz bir şey değildir. Kesim yapıldığı günlerde olur haftada bir en fazla iki kere çıkar. Her gün halevet, çıkmaz çıktığı zamanda yerinde durmaz. Tezgaha konduğu anda biter. Yemek isteyenler bize sipariş verecekler, bizde onları kesim olduğu gün taze taze yemeğe davet ediyoruz.”dedi.

 

Alanında oldukça deneyimli ustalar da halavet hazırlanışı  ilgili yaptıkları açıklamada :” Haleveti kuşbaşı şeklinde doğruyoruz, içerisine soğan ve biberi kıyıp ekliyoruz, tuz, kimyon, pul biber ve sarımsakla harmanladıktan sonra tepsimize güzelce yayıp odun ateşinde pişirmeye veriyoruz. Halevetin orjinali budur. Bazı restoran ve lokantalar miktar olarak daha fazla görünmesi için içerisine dalak, ciğer, koç yumurtası ilave ediyorlar ama biz öyle yapmıyoruz. Halevetin ta kendisini müşterilerimize sunuyoruz” dedi.

Sizde güne böylesine damak çatlatan bir lezzet ile başlamayı düşünürseniz Pöç kasabını 0 326 213 95 03 nolu telefondan  arayın ve halevet siparişinizi verin…

İlgili Haberler

Puan Durumu