Firik İçin Değirmenler Dönmeye Başladı

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Firik denilince ilk akla gelen yer olan  Tanışma mahallesinde çiftçiler firik üretimine start verdiler.Bölgemizin olduğu kadar ülkemizinde büyük oranda firik ihtiyacını karşılayan Tanışma mahallesinde çiftçiler tarlalarında yetişen buğdayları firik haline getirmek için gece gündüz demeden çalışıyorlar.

Tarlalardan yeşil buğday başaklarını biçen çiftçiler daha sonra bu başakları  ateşin üzerinde dönen değirmenlerde ütülenerek  firik haline getiriliyor. Yılın belli aylarında büyük uğraş sonucu işlenen firik Hatay bölgesinin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alıyor.

Tanışma mahallesinin çiftçileri firik yapımına zamanında başladığını söyleyerek  başladıkları açıklamalarında  :” Gündüz buğday başaklarını topluyoruz. Ardından makine yardımıyla buğdayların taze başak kısımlarını ayırarak çemberli elek dediğimiz merdanelerde odun ateşinde yaklaşık 50-60 derece sıcaklıkta ütüyoruz. Ütülen başaklar 1-2 gün soğuması için tarlalara seriliyor. Soğuma işleminin ardından biçerdöver ve patoz makineleri yardımıyla başakların içerisindeki firik tanelerini alarak satışa hazır hale getiriyoruz.

Tanışmada herkes firik işi ile uğraşıyor.Asrın felaketi sonrasında büyük ölçüde zarar gören mahallemizde  gece gündüz demeden çalışarak üretmeye devam ediyoruz çok zorlanıyoruz ama mecburuz çünkü geçimimizi bu zahmetli işten sağlıyoruz.Beklentimiz iyi bir fiyat ile firiklerimizin satılması ve çiftçinin hak ettiği kazancı elde etmesidir.”dediler.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu