EĞİTİMDE DİJİTALLEŞME İÇİN HOLLANDA’DA BULUŞTULAR

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Scoala Gimnaziala “Friedrich Schiller” okulu koordinatörlüğünde yürütülen Erasmus+ “Think Global, Act Digital – Strong partnerships to support digital education” , “Küresel Düşün, Dijital Hareket Et, Dijital eğitimi desteklemek için güçlü ortaklıklar” isimli projenin öğretmen ve öğrenci hareketliliği toplantısı 16-20 Ocak 2023 tarihleri arasında Hollanda’nın Almere şehrinde yapıldı. Toplantıya İtalya, Hollanda, Litvanya, Romanya ve Türkiye’den proje ortağı okullarda ve kurumlarda görev yapan öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Toplantı hakkında bilgi veren İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi müdür yardımcısı Hanefi ZOBAR, toplantının toplam 33 katılımcı ile başarılı bir şekilde tamamlandığını belirtti. Toplantıya İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü Kadiriye YIRTICI, müdür yardımcısı Hanefi ZOBAR ve 3 öğrenci ile katılım sağladıklarını söyleyen ZOBAR, sözlerine şöyle devam etti. “ Pandemi sürecinde başladığımız projemize değişik çalışmalarla devam ediyoruz. Eğitimde dijitalleşme üzerine kurgulanmış bir proje. Öğrencilerimizi bu hareketliliğe seçerken, animasyon eğitimi verdik. Ve en güzel animasyonu yapan 3 öğrencimizi seçtik. Okululumuza bu sene en yüksek puanla gelen öğrencilerimiz için de hediyemiz vardı. O öğrencilerimizden de seçim yaparak katılımcı öğrencilerimizi Hollanda hareketliliğine hazırladık. Animasyon yapan ama Hollanda’ya gelemeyen öğrencilerimizi Romanya’ya götürmeye karar verdik. Hareketliliğimiz 5 gün sürdü. 5 gün boyunca okulda dijital eğitim üzerine çalışmalar yaptık. İtalya’dan gelen ortak okul, Scratch programı ile animasyon yapmayı gösterdiler. Litvanya’dan gelen ekip Tonytool üzerinde çalışma nasıl yapılır onların eğitimini verdi. Romanya ortağımız websitesi hazırlama ve html kullanma üzerine çalışma yaparak, kaynaştırma üzerine öğrencilerimizle eğitsel oyunlar oynadı. Hollandalı ortağımız ise İziTravel uygulaması üzerine çocuklara bilgilendirme sunumu yaptı. Manisa’dan proje çalışmalarına katılan ortak okulumuzun koordinatörü Davut METİN, kaynaştırma ve empati üzerine bir dizi etkinlikler gerçekleştirdi. Biz de İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak, Powtoon ve Plotagon üzerinde değişik animasyon çalışmalarını gösterdik. Ayrıca, yeşil ekran teknolojisi kullanımı üzerine eğitim verdik. EbaTV üzerinde yapılan uzaktan eğitim videolarını izlettik. Çok verimli bir hafta geçirdik. Bu güzel program için öncelikli olarak Hollanda ekibine ve projemizin diğer ortaklarına teşekkür ediyoruz.”
Proje çalışmalarına katılarak, yapılan çalışmaları yerinde izleyen okul müdürü Kadiriye YIRTICI, Hollanda Almera Oostvardes College Müdürü Sayın Marie- Louise van den Boogaard’e güzel bir hafta için teşekkürlerini ileterek şunları söyledi; “ 1 hafta boyunca Almere şehrinde bulunan Oostvardes College okulunda bir dizi etkinlikler yaptık. Okul 1800 öğrencisi bulunan şehrin en büyük okullarından birisi idi. Okulun girişinde ve içinde bizleri Türk Bayrağı ile karşılayan bir çalışma ile haftaya merhaba dedik. Okuldaki öğrenciler ve öğretmenler bizlerle çok ilgilendiler. Bizler için hazırlanmış özel bir odada etkinliklerimizi yaptık. Öğrencilerimiz ve biz bu hareketlilikten çok memnun kaldık. Boş zamanlarımızda da okul müdürü, öğretmenleri ve öğrencileri ile Holllanda eğitim sistemi üzerine sohbetlerimiz oldu. Bizlere bu fırsatı sağlayan, Avrupa Komisyonuna, Romanya Ulusal Ajansına ve
Hayatında ilk kez yurtdışına çıktığını belirten 9. Sınıf öğrencisi Ecesu YIRTICI, çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu