Çinçin sigorta şirketlerine sert çıktı

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Son dönemde gideri karşılamadığı gerekçesiyle sigorta poliçesi kesmeyen sigorta şirketlerine Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, sert çıktı.
Şirketlere vatandaşı zor duruma soktuklarını belirterek etik olma uyarısında bulunan Çinçin, açıklamasında; “Bazı sigorta şirketlerinin son günlerde teminatlardaki artış ve primlerin maliyetleri karşılamaması nedeniyle zorunlu trafik sigortası tanzim etmekten kaçındıkları ve poliçe kesmemek için bahaneler ürettikleri yönünde acenteler tarafından komitemize yoğun şikayetler gelmektedir. Bu durumun etik olmadığı gibi yasalara da aykırı olduğunu, hem sigorta acentelerini ekonomik olarak etkileyecek hem de trafikte sigortasız dolaşan araç sayısının artmasına sebep olacaktır. Trafikte sigortasız dolaşan araçların karışacağı kazalar sebebiyle telafi edilemeyecek maddi mağduriyetler oluşacaktır.
VATANDAŞIN SATIN ALMA ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANMAKTADIR
Özellikle şehrimiz ekonomisinin bel kemiğini oluşturan turizmde, ulaştırma ve nakliyat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerimizi, en önemlisi vatandaşlarımızı ilgilendiren bu sorunun çözülmesi büyük önem arz etmektedir. Bu durum ayrıca sigorta acentelerimizi doğrudan etkilemekte olup acentelerle sigortalıları karşı karşıya getirmiş, acenteleri neredeyse poliçe kesmez duruma düşürmüştür. Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Genel Şartlarında sigorta priminin ne şekilde tahsil edileceği açıkça belirtilmesine rağmen, sigorta şirketlerinin son zamanlarda zorunlu trafik sigortası yapılırken sırf poliçe tanzim etmemek adına ödeme seçeneklerini sınırlandırarak vatandaşın ekonomik satın alma özgürlüğünü kısıtlamaları hem etik değil, hem de kanunlara aykırıdır. Bu durum sigorta acentelerini ekonomik olarak olumsuz etkilemektedir. Bu kapsamda konunun sigorta sektörü meclisinde gündeme alınarak çözüm yolları hakkında çalışmalar yapılması hususunu önemle arz ederim” ifadelerine yer verdi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu