Başkan Kerimoğlu’ndan  ‘’8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’’

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı ve aynı zamanda Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu  ’8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’’ dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.

Kerimoğlu, mesajında şunlara değindi; Dünya da ve ülkemiz de önemli bir halk sağlığı sorunu olan talasemi hastalığı hepimizin elbirliği içerisinde mücadele etmesi gereken konuların başında gelmektedir. Uzun yıllardan bu yana talasemiyi önlemek için yapılan çalışmalar istenilen düzeye çıkarılmak istense de kalıcı çözümler üretilmemesinden dolayı hala hasta bebek doğumlarının olduğunu bilmekte ve duymaktayız.

Bu konuya yıllar öncesinden dikkat çekmek için ülkemizin farklı illerin de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve Sağlık Bakanlığı yetkililerince ilk defa 1993 yılında Mersin ilimizde         ‘’8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’’ için bir araya gelinmiştir.  Bu konu için bir araya gelen yetkililer günün anlam ve önemi üzerine Atatürk Anıtına çelenk sunarak birlikte hareket etmenin toplumumuza sağlayacağı faydaya da vurgular yapılmıştır.

Bu konular üzerinde derlediğimiz görüşler doğrultusun da Sağlık Bakanlığımızca talasemi hastalığını önlemek adına alınacak tedbirlerin  bazılarına ek olarak  ilköğretim kurumlarında ‘’Fen Bilgisi’’ ortaöğretim kurumların da ‘’Biyoloji’’ ders kitaplarına müfredat olarak eklenmesi ve bu sayede geniş kitlelere ulaşarak herkesin Talasemi (Akdeniz Anemi) hastalığını daha kolay öğrenmelerini sağlayacaktır.  Ayrıca Sağlık Bakanlığımızca 81 il genelinde yürütülen talasemi önleme programlarına da önemli ölçüde katkı sağlayarak hastalığın önüne geçmede önemli mesafeler ortaya koyacaktır, dedi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu