Başkan Gönç :Hemşireler Günü Kutlu Olsun!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ ADALETİN VE VİCDANIN GEREĞİDİR

Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç Hemşireler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamasında :”Hemşireler, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık hizmetlerinin vazgeçilmezleri arasındadır.

Büyük fedakarlıkla yürüttükleri vazifeleri dolayısıyla da herkes tarafından saygı ve takdirle karşılanırlar.

Hemşirelerin, tüm dünyayı kasıp kavuran Covit19 salgınındaki hayati rolleri, insanlar nezdindeki saygın konumunu daha da pekiştirmiştir.

Aynı durum ülkemiz için de geçerlidir. Tüm sağlık çalışanlarımız gibi hemşire arkadaşlarımız da salgının en başından beri büyük özveri göstererek adeta destan yazmışlardır.

Üstelik bu özveriyi, hemşire istihdamı noktasında, OECD ülkeleri arasında en alt sıralarda yer almalarına rağmen göstermişlerdir.

Sağlık-Sen olarak, sağlık hizmetlerindeki fiziki iyileştirmelere rağmen başta hemşire kadrosunda çalışanlar olmak üzere istihdam eksikliğinin önemli bir sorun olduğunu buradan bir defa daha hatırlatmak istiyoruz.

Elbette hemşire arkadaşlarımız dahil, sağlık çalışanlarının tamamı, artık bazıları kronikleşen daha başka sorunlarla da mücadele etmek mecburiyetinde kalıyorlar.

Bu sorunları görmezden gelmek, ötelemek, yok saymak sağlık çalışanlarının ağır iş yükünü artırıp, ümitsizliklerini derinleştireceği gibi yürütülen sağlık hizmetlerini de olumsuz etkileyecektir.

Oysa sağlık hizmetleri kutsaldır ve ihtiyaç duyan herkes hak ettiği hizmeti, onurluca almak mecburiyetindedir.

O nedenle bu hizmeti sırtlayan sağlayan çalışanları, aşağıda sıralayacağımız sorunlarının acilen çözüme kavuşmasını beklemektedirler;

– Hakkaniyetli bir döner sermaye sistemi oluşturulmalı, her sağlık çalışanı alın terinin karşılığını hakkıyla almalı.

– Farklı türdeki sözleşmeli istihdam modelleri çalışma barışını bozuyor. Sözleşmeli istihdam türüne son verilmeli, 4B’li sözleşmeliler, vekil ebe ve hemşireler, kamu dışı çalışanlar vb. kadroya geçirilmeli.

– 3600 Ek Gösterge sağlık çalışanları için lüks değil, haktır. Verilen sözler tutulmalı, 3600 branş ayırımı yapılmadan, bütün sağlık çalışanlarını kapsayarak çıkarılmalı.

– Sağlıkta Şiddet Yasası tavizsiz bir şekilde işletilmeli, şiddet yapanın yanına kâr kalmamalı.

– İcap nöbetleriyle normal nöbetlerde aynı emek sarfediliyor. İcap nöbeti ücretleri kesintisiz ve eksiksiz ödenmelidir.

– Sınavını sahada hakkıyla veren sağlık çalışanları, Unvan Değişikliği Sınavı’ndan muaf tutulmalı. Bir defaya mahsus unvan değişikliği sınavsız yapılmalı.

– Fedakâr sağlık çalışanlarının akılları çocuklarında değil, çocukları kreşlerde güven içinde kalmalı. Hastanelerde 24 saat esaslı kreş hizmeti verilmeli.

– 2014 öncesi ön lisans mezunlarına tanınan Lisans Tamamlama hakkı, 2014 sonrası mezunlara da tanınmalı; fırsat eşitliğindeki zaman engeli kaldırılmalı.

Sağlık-Sen olarak bu sorunların çözümünün sağlık çalışanlarına hakkın teslimi noktasında adaletin ve vicdanın gereği olduğuna inanıyoruz.

Hemşireler Günü dolayısıyla, bu inancımızı ve kararlılığımızı bir defa daha tekrarlıyor; vefakar ve cefakar tüm hemşirelerimizin bu anlamlı gününü kutluyoruz.”dedi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu