ATSO, GIDA TOPTANCILARI SİTESİ KURULMASINI TALEP ETTİ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Gıda Toptancılar Sitesi’nin kurulması için talepte bulundu.
ATSO 16. (Gıda) ve 24.(Market) Meslek Komitelerinin almış olduğu karara istinaden; Gıda Toptancılar Sitesi’nin kurulması, yer tahsisi yapılması, imar planında yer alması ve gerekli çalışmaların yapılması hususunda Hatay Valiliği ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne resmi yazılar yazdı.
ATSO’dan yapılan açıklamada “Şehir merkezinde dağınık halde yer alan gıda toptancıları ve imalathaneleri modern, sağlıklı, çağdaş ve uygun ekonomik koşullar altında, esnafımıza ve halkımıza kaliteli hizmet sunmak dünya standartlarına uygun çalışma zemini hazırlamak maksadıyla Gıda Toptancıları Sitesi’ne ihtiyaç duyulmaktadır. Gıda Toptancılar Sitesi’nin kurulması, yer tahsisi yapılması, imar planında yer alması ve gerekli çalışmaların yapılması hususunda T.C Hatay Valiliği
Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne resmi yazılarımızı yazdık” denildi.
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, gönderilen yazıda şu bilgilere yer verildi: “İlimiz coğrafi konumu ve sosyoekonomik yapısı itibariyle ulusal ve uluslararası ölçekte stratejik bir konuma sahiptir. Orta Doğu ülkelerine çıkış kapısı durumundaki Hatay ili, hem kara yolu bağlantılı geçişlerde, hem de İskenderun ve Dörtyol’daki limanları ile deniz yolu bağlantılı geçişlerde ulusal ve uluslararası öneme sahiptir. Bu konum, bölgeyi ve ili, birçok sektörde olduğu gibi toptancılık ve perakendecilik gıda sektöründe de avantajlı hale getirmiştir.
Ürünlerin üreticiden tüketiciye kadar ulaştırmak için yol aldığı dağıtım kanalı içinde en başta toptancılar ve perakendeciler yer alır. Gerek toptancılık gerekse perakendecilik tüketim mallarında ve endüstriyel malların dağıtılmasında hem üreticiler hem de tüketiciler açısından en önemli fonksiyonları üstlenirler.
Şehir merkezinde dağınık halde yer alan gıda toptancıları ve imalathaneleri modern, sağlıklı, çağdaş ve uygun ekonomik koşullar altında, esnafımıza ve halkımıza kaliteli hizmet sunmak dünya standartlarına uygun çalışma zemini hazırlamak maksadıyla Gıda Toptancıları Sitesi’ne ihtiyaç duyulmaktadır.
Yüksek bir işgücü potansiyeli bulunan gıda sektörümüzde ilimiz istihdam ve ekonomisine büyük bir hareketlilik getirecek Gıda Toptancıları Sitesi ile sektörel canlanmanın sağlanmasının yanı sıra, kamyon-kamyonet gibi ağır tonajlı araçların şehir merkezinde oluşturduğu sorunlar da çözüme kavuşturulacak olup, ülkemize ve toptan gıda sektörüne uluslararası nitelik ve nicelik kazandıracaktır.
Bu kapsamda; ilimiz istihdam ve ekonomisine büyük bir hareketlilik getirecek olan Gıda Toptancılar Sitesi’nin kurulması, yer tahsisi yapılması, imar planında yer alması ve gerekli çalışmaların yapılması hususunu önemle arz ederim.” Dedi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu