Adnan Arslan Hoca İle Soru Cevap

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Soru:Akşam namazının 3. rekatında imama yetişen nasıl tamamlamalıdır?

Cevap:Akşam namazının son rekatını imamla birlikte kılan kimse, imam selam verdikten sonra ayağa kalkar. 1. rekatı , Sübhaneke, eûzü besmele, Fatiha ve bir miktar daha Kur’an-ı Kerim okur. Rükû ve secdelerden sonra oturur ve yalnız Tahiyyat’ı okur. Sonra “Allahu ekber” diyerek ayağa kalkar, 2. rekatı yalnız besmele ile Fatiha ve bir miktar daha Kur’an-ı Kerim okuyarak rükû ve secdeleri yapar. Sonra son oturuş yaparak selâm ile namazdan çıkar.

Soru:Veresiye satılan mallarda, malın parası belirlenmiş fakat ödeme vakti konuşulmamışsa bu akit geçerli midir?

Cevap:Böyle bir akdin geçerli olabilmesi için;Paranın ödeme zamanı belirlenmediği ve konuşulmadığı için alış – veriş tamamlanmamış olup, tartışmaya açıktır. Bu gibi durumlarda müşterinin parayı ödeme müddeti ya bir ay olarak  kabul edilir  veya karşılıklı rızayla ödeme tarihini belirleyip, kesinleştirmek gerekir. Böylece akit sahih ve geçerli olur.

Soru: Arsam ve evim var zekatını  verecek miyim?

Cevap:Ticaret için olan gayr-i menkullerin (taşınmaz malların) kesinlikle zekatını vermek farzdır. Yani arsa, ev, dükkan gibi ticareti yapılan malların zekatını vermek farzdır.

Burada niyet çok önemlidir. Arsayı niçin aldık? Ticaret için mi? Kar etsin satacağım, niyetiyle mi? Bu ve benzeri hallerde zekat gerekir.

Yoksa arsamın üzerine ilerde ev, dükkan yaparım veya yaptırırım veya çocuklarım değerlendirir niyetiyle alırsa zekat gerekmez. Çünkü niyetimiz ticaret değildir.

Ayrıca; Bir kimsenin üç dairesi olsa zekat vermesi gerekir mi?

Eğer bu kişi ev alıp-satan emlakçı ise varsa bir yıllık borcunu düşer ve her dairenin zekatını verir. Emlakçı değilse ve kira geliri de nisaba ulaşırsa (80.18 gr. altın karşılığı) ve üzerinden de bir yıl geçince, onun zekatını verir. Daireler boş ve atıl halde iseler zekat gerekmez.

Soru:Banyoda klozetin bulunması, aynı ortamda bulunan küvet veya duşakabinde gusül abdesti yahut orada bulunan lavaboda abdest almaya engel midir?

Cevap: İslam da temizlik çok önemlidir. Örneğin; namaz ibadeti için necasetten taharet şart kılınmıştır. Dolayısıyla müslümanın her an necasetten sakınması gerekmektedir.

Bu yüzden abdest aldığımız yer necasetten (pislikten) temiz olmalıdır. O sebeple alaturka tuvaletin bulunduğu yerde, zaruret olmadıkça, boy abdesti veya normal abdest almak uygun değildir. Ama mecbur kalınca necasete dikkat ederek abdest alınabilir.

Banyoda duşakabin, klozet ve lavabonun olması durumunda ise orada abdest veya boy abdesti (gusül) almak caizdir.

Soru:Borsada ticaret yapmak caiz midir?

Cevap:Evet, şartlı olarak caizdir. Eğer borsadaki şirket İslamî şartlara dikkat ediyor ve helal ticaret yapıyorsa; buranın hisselerini almak ve satmak caizdir. Çünkü kar da zarar da mümkündür. Eğer şirket İslam’ın uygun görmediği şeylerin ( içki, faiz vb. ) ticaretini yapıyorsa; buraya hissedar olmak caiz değildir. Faizle ticaret yapan iş yerlerinin  veya faizli bankaların hisse senetlerini almak-satmak, velev ki kar-zarar ortaklığı olsun, caiz değildir.

“Borsa oynamak”tan kastedilen, eğer şirket hisseleri üzerinde manipülasyon yapmak, kumar oynamak ise borsa oynamak da, buna yardımcı olmak da caiz olmaz. Aynı zamanda borsa ticareti müslümanın hem ibadetlerini hem de asli işini aksatmamalıdır.

Soru:Kız kardeşime ve damadıma zekat verebilir miyim?

Cevap:Evet, verebilirsiniz. Zekat ; yukarı doğru ( usul) babaya, anneye, dedeye, nineye… verilmez. Aşağı doğru ( furu’ ) oğula, kıza, torunlara… verilmez.

Eşe verilmez. Müslüman olmayana verilmez.

Yanlara doğru kardeşlere, amcaya, dayıya, halaya, teyzeye, bunların çocuklarına… verilebilir.

Kayınpeder ve kayınvalide damatlarına veya gelinlerine zekat verebilir.

Damat ve gelinler de kayınpeder ve kayınvalidelerine zekat verebilirler.

Üveyler de birbirlerine zekat verebilir. Zekat verilen kişilere fitre de verilebilir.

Tabii hepsinde zekatı alanın fakir olması şarttır. Zekatı evvela akrabalara vermek çok sevaptır.

İlgili Haberler

Puan Durumu