Abdullah Avcı “Böyle bir kulübün tarihinde yer almak çok güzel bir duygu”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Trabzonspor’la şampiyonluk yaşayan Abdullah Avcı, TSYD Trabzon Şubesinde basın toplantısı düzenledi:“Böyle bir kulübün tarihinde yer almak çok güzel bir duygu”.

Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı, TSYD Trabzon Şubesi’nde düzenlenen kahvaltı programında gazetecilerle bir araya geldi. Kahvaltı sonrasında açıklamalarda bulunan Abdullah Avcı, Trabzonspor’a başlamadan öncesi süreci ve şampiyonluğa giden yolda yapılan çalışmaları anlattı. Avcı, şampiyonlar liginde oynayacak takımı için de gelecek sezonun planlamasına başladığını belirtti.

 ‘TRABZONSPOR’UN GENETİĞİNDE YARIŞMAK VARDIR’

Trabzonspor’da başlamadan önce takımdaki eksikleri rapor olarak Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve yönetim kuruluna sunduğunu açıklayan Abdullah Avcı, “Dün itibariyle 18 ayı Trabzon’da doldurdum. Fazla iş ve mesai odaklı birisi olduğum için sene içinde yoğun akışta çok fazla iletişimde olamıyoruz. Bu zamana kadar verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum. Geldiğimizde bir yarış ve oyun organizasyon oluşturmaya çalışırken bu senenin planlarını yapmaya başlamıştık. Trabzonspor’un genetiğinde yarışmak vardır. Bir yandan özellikle Trabzonspor’a transfer olurken Trabzonspor’la ilgili Swot analizi yapıp takımın güçlü ve güçsüz yanlarını Trabzonspor başkanı ve yönetimine sundum. Sonrasında transfer gerçekleşti. Kasım 2020’den sonra milli takım arasıyla göreve başladım bir teknik direktör olarak. Teknik analizdi benim yaptığım. Oyundaki güçlü ve güçsüz yanları üzerinde güçsüz yanını daha iyi hale getirebilmek için savunmayı güçlendirme için çalışmalar yaptık. Oyuncu grubu buna iyi cevap verdi. Oyun skorlarının yavaş yavaş yukarı çıktığı bir Trabzonspor’u oluşturmaya başladık. Bu senenin planlamasını da yapmaya başladık. Uzun zamandır bu ligde yarışan bir teknik direktör olarak bu ligin nelere ihtiyacı olduğunu nasıl bir oyuna ihtiyacı olduğunun tespitlerini yaparak yola çıktık. Özellikle takım programlarını, kamp programlarının belli olmadığı bir süreçte biz 3 ay kala tüm programlarımı yapmıştık. Oyuna iyi başlamak ligin büyük bölümünde bu zamana kadar olan sürecinde rakiplerini fazla yaklaştırmadan bazen savunma, bazen hücum, bazen set yaprak Trabzonspor’un bugün çok mekanizmalarında değişiklikler yaptık sakatlıklar nedeniyle. 8 tane sol bek kullanmak zorunda kaldık. Merkez orta sahadaki oyuncu Marek’i 2 buçuk ay kaybettik. Organizasyon oyun kalitesi düşük olsa da bizi ayakta tuttu.” dedi.

 ‘DAHA BÜYÜK ORGANİZASYONLARA İHTİYAÇ VAR’

Trabzonspor’un başarısını sürdürülebilir kılmak için çalışmalar yapıldığını söyleyen Avcı, “Bu yörenin de bir insanı olarak buranın kodlarında bu var. Bunu daha iyi hale getirebilmek için daha büyük organizasyonlara ihtiyaç var. Şampiyonluk sonuç ama şampiyonluk sonrası daha iyi oyunda daha uluslararası maçlara gidebilmemiz için bu şehrin daha büyük organizasyona ihtiyacı var. Trabzonspor her zaman dalgalanmalar göstermeyen, daha iyi yarışan, Avrupa’da yarışan bir takıma dönüştürebilmek için buna ihtiyacımız olacak. Tesislere gidiyorum, akşama kadar tesisteyim yoğun şekilde çalışıyorum. Biz bu duyguyu hep beraber yaşadık. Hepinize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 ‘ŞAMPİYONLUK BİR SONUÇTUR’

Gelecek sezon planlamasıyla ilgili soruları yanıtlayan Avcı, “Teknik adam olarak aslında dünyada belki Avrupa’daki kulüpleri içinde bu sağlıklı şekilde yapılıyor bu işin sadece profesyoneller tarafından yapılmasını ve denetlenmesi gerektiğini düşünen birisiyim. Bu şehri ülkeyi futbolcuları çok iyi biliyorum. Burası da büyük bir camia. Organizasyonu her defasında büyütmeye ihtiyacı var. Altyapı organizasyonu eğitim amaçlı yapılacak yatırım pilot takım genç oyuncuların içerde ve dışarıda kullanımı, Trabzonspor’un şampiyonluğunda altyapıdan çıkmış çok önemli oyuncular var. Oyuncuların beslenmesine kadar, kullandığı yağa kadar dikkat etmemiz gerekiyor. Statta maç oynuyorum. Antrenman sahasının zeminin de o şekilde olması lazım. Bunları yönetimle ve Ertuğrul beyle de paylaştım. Şampiyonluk bir sonuçtur ve organizasyonu geliştirmek buraya daha sürekliliği olan katkılar sağlar” şeklinde cevapladı.

‘ENERJİYİ POZİTİF KULLANMALI’

Trabzon şehrinin ve taraftarının büyük bir enerjisi olduğunu söyleyen Avcı, “Bu şehrin çok büyük enerjisi var ve bu enerji pozitif kullanılmalı. Taraftarımız sene başından beri çok önemli desteklerde bulundu. Bu enerjiyi pozitifi çevirmek, kimseyle kavga etmeyen, rakibine hakeme oyuna saygı gösteren bir kültürü oluşturmamız gerekiyor. Dışardaki senaryo ne olursa olsun güçlü oyun ve oyuncularla oynana bir takımı yaratmak. Trabzonspor’un şu an şampiyonlar liginde görünen bir ön Play off’u var. Kadronun üzerinden doğru dokunuşlar yapıp oyunumuzu daha iyi hale  getireceğiz. Bu sene kimseyi yaklaştırmadık ama seneye böyle olacağının garantisi yok. Daha birbirine sık yarışlar olabilir. Oyunun içinde kalıp yolumuza devam etmek istiyoruz” dedi. ‘

‘KADROMUZU DAHA İYİ HALE GETİRMEK İÇNİ ÇALIŞIYORUZ’

Gelecek sezonla ilgili planlamaların yapıldığını söyleyen Avcı şöyle konuştu, “Kamp ne zaman başlayacak, transferde nerelere dokunacağız. Bunların hepsi itibariyle hazırlıkları yapıldı. Yarışmak kolay değil. Hem yoğun yarışırken, duyguların inişli çıkışlı olduğu süreçlerde bu planlamaları da yapıyoruz. Kulübün bütçesi doğrultusunda bu transferleri gerçekleştireceğiz. Bir çok şeyi kendi içimizde değerlendirerek bu adımları atıyoruz. Hızla mesafe kat ediyoruz. Mevcut iyi bir kadromuz var, bunu daha iyi hale getirmek için çalışıyoruz. Sezon başı planlamalarının hazır olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

‘OYUNU DAHA AKICI HALE GETİRMEM LAZIM’

Gelecek sezonda ilgili düşündüğü oyun planı ve oyuncuya ihtiyacı olduğu mevkilerle ilgili bilgi veren Avcı, “Oyunu geçen seneden itibaren sonuç odaklı giderken bazen rakip bazen oyuncuya göre değişikliklerimizi yaptık. Bunların üzerinde oyunu daha akıcı hale getirecek bir durumu oluşturmam lazım. Savunmanın merkezinde çok değişikliklerimiz oldu. Ahmetcan gibi oyuncu çıktı, sol stoper ama sağ ayakta kullanmak zorunda kaldım. Oyun ezberleri cebimizde ama bazı yapmadığımız bazı şeyler var. Ona göre oyuncuları aldıktan sonra çalışmaları yapmaya başlayacağız” dedi.

 ‘BU TARİHTE OLMAK İSTİYORUM DEMİŞTİM’

Avcı, Trabzonspor’u şampiyonluğa taşıyan teknik adam olmakla ilgili duygularını, “Müzeyi gezerken geldiğimde ‘bu tarihte olmak istiyorum’ demiştim. Çok uzun sürmeden Allah nasip etti. Geldiğim gün Özkan hoca beni aradı, hoca beni 2 kere istemişti teknik direktör olarak. Ahmet Suat Özyazıcı’yla daha önce tanışmıştık. Böyle bir kulübün tarihinde yer almak çok güzel bir duygu. İşimi odaklı yapmaya devam edeceğiz” sözleriyle anlattı.

 ‘HİÇBİR TAKIM SÜREKLİ KAZANARAK GİTMEZ’

Ligin ikinci yarısının son haftalarında takımın performansında düşüş olmadığını söyleyen Avcı şunları söyledi, “En iyi oyun mu en iyi maç mı derseniz oyunlar çok değişti. Skor almak için bazen savunma bazen hücum dedim bazen duran top dedik ama bunun temeli takım savunmasını doğru yaptığın sürece sizi ayakta tutacaktır. Çok olumsuz maçlar oynamadık ama olumlu maçlar oynadık. Belli bir standardı yakaladık, dengeli oyunlar oldu, rakiplere göre değişiklikler oldu. Adana Demisrpor maçının burada ilk yarısında inanılmaz bir maçtı. İlk yarı başka ikinci yarı başkaydı. Son haftalarda ben düşüş olduğunu düşünmüyorum. Herkes çalışıyor plan yapıyor ve uzak ara puan farkıyla gidiyor. Mekanizmalarla çok oynadığın zaman oyun organizasyonunda tıkanıklık oluyor. Peres gitti en son. Mekanizmanın bozulduğu yerde oyunun da bozulması normal. Bu dalgalanmalar normal. Hiçbir takım sürekli kazanarak gitmez.”

 ‘HUGO VE DJANINY TEŞEKKÜR ETTİ’

Sezon başında Hugo ve Djaniny konusunda sorunlar yaşandığını ve süreç içerisinde bunun aşıldığını açıklayan Avcı, “Sezon başı itibariyle bazen sorunlar olabiliyor. Çocuğunun eğitim problemi veya başka ülkeye gitmek istiyor. Senin oyuncu hakkında ne düşündüğün ve oyuncuya bunu samimi şekilde anlatmak önemli. 2 oyuncuyla 6 ay çalıştığım, ‘Ben gitmek istiyorum’un karşısında durdum. Oyuncuyla 6 ay tekrarlarım var, bir 6 ay daha kaybedemem. O oyuncular bugün teşekkür etti. Biri Djaniny biri Hugo’ydu. Hugo sakatlanınca geri gelip oynayacağım dedi. Bu nasıl bir duygu daha farkında da değilim. Çok yorgunum. Bu duyguyu statta taraftarlarla birlikte hissedeceğim dedi ve geldi” dedi.

‘NWAKAEME KONUSUNDA SÜREÇ YÖNETİMDE’

Nwakaeme’nin sözleşmezizi uzatılmasıyla ilgili son durumu açıklayan Avcı, “Nwakaeme 18 aydır beraberiz. Yazın sezon başlamadan evde toplantı yaptım onun da çok seviyorum oda beni. Mukavelesi bitiyordu ben devam etmesinden yana olduğumu söyledim, o da devam etmek istediğini söyledi. Bir boşluktan sonra bu konuşmalar oldu. Bundan sonraki süreç yönetim kuruluyla yönetim kurulu arasında devam ediyor” diye konuştu.

‘TOPLUMA ÖRNEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Avcı, maçlarda yaşanan saha olaylarıyla ilgili bir duruş sergilediğini ve açıklama yapmadığını belirterek “Sahanın dışına bugüne kadar çıkmadım çıkmayacağım. Sevgi ve saygının olduğu demeçlerini bu şekilde vermeye devam eden bazen canım yansa da bu duruşuma devam edeceğim bu oyunun iyileştirme gücü vardır oyunlar 24 saat sonra bitiyor. Bu konuşulanlardan hiçbirinin içine girmeyeceğim girmek zarar vermiştir. Çocuklara topluma doğru örnek olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kentte yaşadığı bir anısını anlatan Avcı, “Taraftarın ilgisi için inanılmaz bir duygu inanılmaz bir enerji. Bunları anlayabiliyorum. Yaşadığım güzel hikayeler var. Eşim ve çocuklarım gelmişti roma maç ile Sivas maçı arasıydı. Çal mağarasına gittik. İçerisi karanlık birisi bakıyor bana sen misin dedi. Dövüyor mu seviyor mu anlamadım. Fotoğraf çektirdikten sonra Berat’ın yanı boş kalıyor, bir şey yapacak mısın dedi. Buranın insanıyız biz böyleyiz demişti” dedi.

 ‘MEVKİLERLE İLGİLİ TESPİTLERİMİZ VAR’

Transfer yapılmasına ihtiyaç olduğu mevkileri açıklayan Avcı, “Mevkilerle ilgili tespitlerimiz var. Sağ stoperde Ahmetcan’ı kullanmıştık. Peres sakatlandı, onun durumuna göre o mevkie birine bakacağız. Yine 8 ayrı sol bek kullanmak zorunda kalmıştım. Öncelikle bu mevkilere öncelik vereceğiz. İzleme komitesine karşılıklı olarak her gün beraber çalışıyoruz” diye konuştu.

Gelecek sezon planlamasında genç oyuncuların da yer aldığını açıklayan Avcı, “Pilot takım ve altyapıdan a takımda olanların dışında onları nasıl yarıştırabiliriz diye 2-3 aydır çalışmasını yapıyoruz. İhsan hocayla her gün konuşuyoruz. İsimler üzerinde çalışılıyor. Bugünlerde ortaya çıkacaktır” sözleriyle tamamladı.

 

İlgili Haberler

Puan Durumu