Şahin: Yanlıştan mutlaka dönülmeli!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik kanun teklifi TBMM´de komisyonda görüşülmeye başladığını bildirdi.

Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Teklifle 28 Kasım 2022 öncesinde görevde olan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi öngörülüyor. Hali hazırda kamu kurum ve kuruluşlarında bu tarihten sonra çalışmaya başlayan çok sayıda personel bulunuyor. Bu nedenle kanunun yürürlük tarihi, Meclis’te kabul edildiği tarih olarak düzenlenmelidir. Bütün bunların ötesinde sözleşmeli personel, eş durumu nedeniyle mazeret tayini hakkına sahip ancak teklifte kadroya geçecek personelin mazeret dahil tayin hakkından faydalanabilmesi için 4 yılını doldurması öngörülmüş. Dolayısıyla kadroya geçecek personelin sahip olduğu eş durumu tayini hakkı teklifle 4 yıl öteleniyor. Aile birliğini sağlamasını umduğumuz kadro konusunun ailelerin birleşmesini daha da geriye götürmesi kabul edilemez. Bu teklifte aslolan aile birliğinin sağlanması olmalıdır. Bu yanlıştan mutlaka dönülmelidir.

Bununla birlikte daha önce sayın Çalışma Bakanının teklife dahil edildiğini ifade ettiği 50/d’ye tabi akademisyenlerimizin teklifte yer almamış olması başka bir eksiklik olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

KAMU GÖREVLİLERİNDE TEKLİFE DAHİL EDİLMESİ GEREKİYOR

PTT’deki İHS’liler, fahri Kuran kursu öğreticileri ve sayıları 2800 dolayındaki Aile Bakanlığı’nda ek ders karşılığı çalışan kamu görevlilerinin de teklife dahil edilmesi gerekmektedir.

Görülüyor ki, teklifin bazı eksik ve aksayan yönleri bulunmaktadır. Temennimiz komisyon görüşmelerinde bu eksikliklerin giderilmesi ve kanunun tüm sözleşmeli personeli mutlu edecek şekilde yasalaşmasıdır. Türkiye Kamu-Sen olarak biz komisyonda yerimizi alacak, bu aksaklıkları muhataplarına ilk ağızdan aktaracak ve tüm eksiklerin giderilmesi için görevimizi sonuna kadar yerine getireceğiz” dedi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu