Prof. Dr. Sedat Cereci’nin Hatay Depremi Belgeseli Casa Italya’da

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Hatay’da 6 Şubat tarihinde meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremi filmle belgeleyen Prof. Dr. Sedat Cereci’nin “6 Şubat 4.17” adlı çalışması 3 Kasım akşamı Ankara’da Casa Italia’da gösterime sunulacak.

Deprem felaketini Hatay’daki evinde yaşayan Prof. Dr. Sedat Cereci’nin, Hataylı gazeteciler Talip Köleoğlu, Mithat Öztürk, Murat Mutlu, Cemil Yıldız, Muhammed Ali Çayırcık, Hatay Hayat Ağacı Derneği ve Necla Daloğlu’nun katkılarıyla hazırladığı belgeselde, depremi Hatay’da yaşayan depremzedelerin görüşlerinin de yer aldığı belirtildi. Belgeselin yardımcı yönetmenliğini ve kurgu operatörlüğünü Samet Atıcı’nın yaptığı dile getirildi.

Prof.Cereci’nin çalışmasında, depremde yıkılan yapıların, enkazla kapanmış yolların, yollar boyunca sıralanmış cesetlerin görüntülerin yanı sıra, ailelerini kaybetmiş depremzedelerin yürek burkan duygulu konuşmalarının da çalışmaya eklendiği bildirildi.

Prof. Dr. Sedat Cereci’nin Hatay’da çektiği 6 belgeselden sonuncusu olan çalışmanın dünya prömiyerinin Almanya’nın başkenti Berlin’de yapıldığı, ardından Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin ve Fransa’da gösterime girdiği öğrenildi. Prof. Dr. Sedat Cereci’nin önceki yıllarda Hatay’ın inanç zenginliği, Hatay’ın ortak yemeği hirisi, Hatay Mutfağı ve Hatay Haahaları konulu belgeseller çektiği ve çok sayıda ülkede film festivallerine katıldığı vurgulandı.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu