PİYASA FİYATLARI FÜZE GİBİ YUKARI ÇIKIYOR. MAAŞLAR İSE YERİNDE SAYIYOR

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Türkiye Kamu Sen ve Türk Sağplık Sen Şube Başkanı Hayrettin ŞAHİN Mayıs ayı  Enflasyon rakamları hakkında açıklama yaptı.

“Ocak-Mayıs arasında maaşlar resmi olarak 28,1 puan yani, 1.918 TL erimiştir” diyen Başkan ŞAHİN, “Alım gücündeki bu azalma cebimize daha yüksek oranlarda yansımaktadır.” dedi. ŞAHİN:”Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre mayıs ayında mal ve hizmet fiyatlarına ortalama %2,98 zam geldi. Yıllık bazda ise %73.50’ ye yükseldi,   Beş aylık enflasyon toplamda %35,6 oldu. Yılbaşında memur ve emeklilerin maaşlarına 6 ay için %7,5 zam yapılmıştı. Beş ayda memur ve emekli maaşlarına yapılan zammın çok daha üzerinde enflasyon oluştu.

Geçen her an kamu çalışanlarının aleyhine işlemektedir. Ocak-Mayıs arasında maaşlar resmi olarak 28,1 puan yani, 1.918 TL erimiştir. Alım gücündeki bu azalma cebimize daha yüksek oranlarda yansımaktadır.  Gıda, akaryakıt, ulaşım, ısınma gibi giderlere açıklanan enflasyonun üzerinde % 200 ila %300 arası zam geldiği bu günlerde çalışan bir ailenin aylık harcaması da normalin üzerinde  artmış ve cebimizdeki paranın alım gücü eriyip gitmiştir. Piyasadaki fiyatlar füze gibi yukarı yönlü çıkarken ücretler yerinde saymış hatta paranın değerine göre çok geriye gittiği görülmüştür.

Bu durum 6 ay sonra ödenecek enflasyon farkıyla telafi edilebilir olmaktan öteye geçmiş, daha farklı tedbirler gerektiren bir sorun haline gelmiştir.   Gerek maaşlardaki erime gerekse 2022 yılının geri kalanında beklenen enflasyon dikkate alınarak kamu çalışanlarına tatminkâr ve ekonomik gerçeklere uygun bir uygulamaya geçmemiz gerekmektedir.

Bu nedenle ortaya çıkan erimeyi zamanında telafi etmek adına, mahsuplaşma için 6 ay beklenmeden, her ay ortaya çıkan farkın maaşlara yansıtılması ve üzerine refah payı ilave edilerek kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmeyeceği sözünün hayata geçirilmesi gerekmektedir”dedi.

İlgili Haberler

Puan Durumu