İSTE, KAYNAKÇILIK ALANINDA TÜRKİYE BİR İLKE İMZA ATTI

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) kaynakçılık alanında attığı adımlara Kaynakçılık Meslek Yüksekokulu ile bir yenisini daha ekledi. Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan İskenderun OSB Kaynakçılık Meslek Yüksekokulu için gerekli imzaları İskenderun Organize Sanayi Bölgesi(OSB)’nde düzenlenen törende İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İSTE Rektörü Tolga Depci ile İskenderun OSB Başkanı Ayhan Tosyalı attı.
İskenderun OSB’nin tahsisini üstlendiği Meslek Yüksekokulu için gerekli binaların protokol imza törenine İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Tosyalı’nın yanısıra OSB Yönetim Kurulu Başkanı V. Osman Gözükara, OSB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kahraman, Bölge Müdürü Ahmet Dokgöz, İSTE Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suha Orçun Mert, İSTE İskenderın OSB Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Mehmet Hakan Demir, İSTE Daire Başkanları ve akademik kadrosu katıldı.
İskenderun Organize Sanayi iş birliği ile üniversite tarafından projelendirilen ve Yükseköğretim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın büyük destekleriyle kurulan İskenderun OSB Kaynakçılık Meslek Yüksekokulunda Kaynak Teknolojisi, Endüstriyel Kalıpçılık ve Döküm programları bulunacak.
İSTE Rektörü Depci’nin rektörlük görevine geldiği günden bu yana üzerinde Doç. Dr. Ersin Bahçeci ile birlikte bizzat çalıştığı İSTE Kaynak Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi ve Kaynakçılık Meslek Yüksekokulu sayesinde İSTE, ülkenin imalat sanayisindeki gelişimine paralel olarak metal ve makine sektöründe artan üretimle doğan niteklikli kaynakçı ihtiyacının giderilmesine ve sektörlerin ihtiyacı olacak yeni kaynak reçetelerinin oluşturulmasına katkı sunacak.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile bina tahsisi konusundaki destekleri için İskenderun Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Tosyalı ve OSB Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür eden İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, “İSTE olarak attığımız vizyoner adımlarda bölgedeki paydaşlarımızın bize eşlik etmesinden onur duyuyoruz. İskenderun Kaymakamımız Sayın Murat Sefa Demiryürek de her zaman destekçimiz. Özelde ilimizin genelde ülkemiz ve dünya için sanayide en büyük ihtiyaç duyulan kaynakçılık alanındaki eksikliğin giderilmesi için Kaynakçılık Meslek Yüksekokulu’nu açacağız. İskenderun Teknik Üniversitesi’ni en iyi teknik üniversitelerden biri yapmaya kararlıyız ve bunu Hatay’la birlikte başaracağız. Bugün, kaynakçılık alanında çalışacak üstün bilgi ve başarıya sahip teknikerlerin yetişmesi adına çok önemli bir adım attık. Bu adım sayesinde bölgedeki ve ülkemizde kaynak konusunda deneyimli ara eleman ihtiyacının giderilmesine büyük katkı sağlayacağız” dedi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu