HBB’DEN HAYVANCILIĞA BİR DESTEK DAHA

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bereketli Amik Ovası’nın kalbi Kumlu’da hemşehrileri ile bir araya geldi.
Lütfü Savaş’ın Kumlu’daki ilk durağı Uzunkavak Mahallesi oldu. Savaş, burada büyükbaş hayvan besiciliği yapan vatandaşlarla buluştu.
TIRNAK KESME MAKİNESİNİN İKİNCİSİ HİZMETE SUNULDU
Başkan Savaş, ilki geçen senelerde kullanılmaya başlanan büyükbaş hayvan tırnak kesim ve bakım makinesinin ikincisini köylülerle birlikte hizmete sundu.

Kentteki hayvancılığın tarım gibi gittikçe geriye gittiğini belirten Savaş, “Gerileyen bu sektöre destek olmak için iki sene önce ilk makineyi hizmete sunduk. İhtiyacın daha fazla olduğunu anlayınca ikincisini yaptık. Pandemiye rağmen tek makineyle 5 bin 963 büyükbaş hayvanın tırnağını kesip bakım yaptık” dedi.
SAVAŞ: HER İKİ MAKİNEMİZ DE BESİCİLERİMİZİN EMRİNDEDİR
HBB’nin ücretsiz verdiği bu hizmetin özel sektörde en az 500 lira olduğunu ve her hayvanın yılda 1 kez tırnak bakımının yapılması gerektiğini açıklayan Savaş, “Hayvanların tırnak bakımlarının yapılmaması her türlü enfeksiyona zemin hazırlıyor. Hayvanların hastalıkla karşılaşmasına sebep oluyor. Et, süt ve bebek verimini yüzde 12 oranında azaltıyor. Bu nedenle ikinci makinemizi yaptırdık. Her iki makinemiz de besicilerimizin emrindedir” diyerek makinelerin birinin ova, diğerinin körfez bölgesinde hizmet vereceğini belirtti.
BÜYÜKBAŞ HAYVAN ÜRETİCİSİ HBB’NİN HİZMETİNDEN MEMNUN
Büyükbaş hayvan yetiştiricisi Ali Çelik, HBB’nin verdiği hizmetten faydalandığını söyledi. 6 ay önce 500 kiloya kadar düşen hayvanının tırnak bakımından sonra 1 tona çıktığını belirten Çelik, “Büyükşehir ekiplerimizden rica ettik, onlar da hayvanlarımızın bakımı gerçekleştirdi. Hayvanım etlikten damızlığa döndü. Başkanımıza ve Büyükşehir ekiplerine çok teşekkür ederim” dedi.
Lütfü Savaş, daha sonra Aktaş ve Gülova mahallelerini ziyaret etti. Savaş, Aktaş Mahallesi’nde vatandaşların taleplerini dinledi. Başkan Savaş, mahalleden Kumlu’ya toplu taşıma aracı isteyen kadınların talebini geri çevirmedi ve mahalleden ilçe merkezine ulaşım için gerekli çalışmanın yapılacağını söyledi.
Lütfü Savaş’a ziyaretlerinde CHP Kumlu İlçe Başkanı Ali Çimer eşlik etti.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu