HATAYLILAR ANITKABİR’DEN HAYKIRDI;  ‘HATAY ÖZEL AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN!’

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

DEPREM SONRASI ANKARA’YA GÖÇ EDEN HATAYLILAR, HATAY’IN ÖZEL GÜNÜNDE ANITKABİR’DE ATA’SININ HUZURUNA ÇIKTI VE BURADAN DEVLET BÜYÜKLERİNE SESLENDİ

Hatay’ın Anavatan’a katılışının 84’üncü yıldönümü deprem felaketinin gölgesinde kutlanıyor.

Deprem sonrası evlerini ve yakınlarını kaybederek başka şehirlere göç etmek zorunda kalan Hataylılar bu özel günde memleketlerini unutmadı. Ankara’da yaşayan Hataylılar bir araya gelerek bu özel ve anlamlı günde Antıkabir’de Ata’nın huzuruna çıktı.

Hataylılar adına burada bir açıklama yapan şair-yazar ve eğitimci Nebih Nafile, depremin yol açtığı felaketi hatırlattı.

Atatürk’ün Hatay’a dair çabasını da vurgu yapan Nafile, ilimizin özel afet bölgesi olarak ilan edilmesi gerektiğini ifade etti.

BÜYÜK ACILAR YAŞADIK!

Nafile, konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz Hataylılar büyük bir aileyiz. Her yerde şartlar ne olursa olsun bir araya gelmeyi başarabiliyoruz. Yaşadığımız 6 Şubat asrın felaketi olarak tanımlanan depremden sonra her birimiz memleketimizin farklı yerlerine dağıldık. Çünkü evimiz, iş yerimiz, doğup büyüdüğümuz yurdumuz yok. Antakya, Defne, Samandağ, Kırıkhan, Hassa yok oldu. Büyük acılar yaşadık.

Bugün 23 Temmuz 2023… Her yıl coşkuyla kutladığımız bu kutlu günü cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda, Anıtkabir’de Hatayspor ve Hatay sevdalısı hemşehrilerimizle bir araya gelerek Hatay’ımızın ana vatana katılışının 84. yıl dönümünü kutluyoruz. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İsmet  İnönü, Hatay Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen ve emeği geçenleri şükranla anıyoruz.

Yüce insan Atatürk; ‘Kırk Asırlık Türk Yurdu Düşman Elinde Esir Kalamaz’ diyerek Hatay’ımızı sahiplenmiş, bizlere emanet etmiştir. En güzel bir şekilde korumak, tekrar ayağa kaldırmak hepimizin görevi. Ankara’da yaşayan Hataylılar olarak hep bir ağızdan bir dileğimiz var. Hatay, özel afet bölgesi ilan edilsin” diye konuştu.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu