Hatay İl Sağlık Müdürlüğü “Türk bebeklere yer kalmadı” iddiasını yalanladı

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, sosyal medyada dolaşan “Türk bebeklerin yer olmadığı gerekçesiyle başka hastanelere sevk edildiği” yönündeki iddiaları yalanladı. 6 Eylül günü doğan bebeklerden hiçbirinin yeni doğan yoğun bakım (kuvöz) ihtiyacı sebebiyle il içi veya il dışına sevk edilmediği yönünde bir açıklama yapan Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, Suriyeli doğum oranı ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

6 EYLÜL’DE DOĞAN 68 ÇOCUĞUN 30’U SURİYELİ

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada,  “Sosyal medyada yayılan; Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi’nde aynı gün içinde 60 Suriyeli, 2 Türk bebeğin dünyaya geldiği ve Türk bebeklerin yer olmadığı gerekçesiyle sevk edildiğine dair asılsız iddialar sebebiyle bu açıklamaya gerek görülmüştür” Son 3 gün içinde hastanemizde toplamda 68 doğum gerçekleşmiş olup bebeklerden 30’u Suriye uyrukludur. İddia edildiğinin aksine, 6 Eylül günü doğan bebeklerden hiç biri yenidoğan yoğun bakım (kuvöz) ihtiyacı sebebiyle il içi veya il dışına sevk edilmemiştir” denildi.

1 YILLIK SURİYELİ DOĞUM ORANI YÜZDE 29

Hatay’daki sığınmacı sayısının yoğunluğuna vurgu yapılan açıklamada, son bir yılda Hatay’da doğan Suriyeli sayısının toplam doğum sayısının yüzde 29’unu oluşturduğu ifade edildi. Bu oranın son bir ayda yüzde 27 son bir haftada ise yüzde 14 olduğu belirtildi.

Doğum oranlarıyla ilgili yapılan açıklamada, “Hatay, ülkemizde sığınmacı sayısının en yoğun olduğu illerden biridir. Kayıtlarımıza göre, bir yıllık dönemde ilimizde dünyaya gelen Suriyeli bebek sayısı, toplam doğum sayısının yüzde 29’unu oluşturmaktadır. Bu oran son bir ayda yüzde 27, son bir haftada ise yüzde 24 olmuştur” sözleri kullanıldı.

BU İDDİALAR TEDİRGİNLİK VE HUSUMETE YOL AÇIYOR

Sosyal medyada yapılan gerçek dışın paylaşımların vatandaşların sağlığına hizmet etmediğini ve tedirginliğin yanı sıra husumete de yol açmak dışında bir işe yaramadığını belirten Hatay İl Sağlığı Müdürlüğü, konuyla ilgili açıklamanın son kısmında, “Sosyal medya üzerinden yapılan bu ve benzeri asılsız paylaşımlar, vatandaşlarımızın sağlığına hizmet etmediği gibi, yersiz tedirginliğe ve husumete yol açmaktan başka işe yaramamaktadır” ifadelerine yer verdi.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu