HALK SORDU VALİ CEVAPLADI!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Hatay Valisi Mustafa Masatlı, MKÜ Rektörü Veysel Eren, Vali Yardımcıları, Defne ve Antakya Kaymakamları, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Hakkı Alp, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri ile ilgili kurum yetkilileri, muhtarlar ve vatandaşların katılımlarıyla “Yerinde Dönüşüm Kampanyası Halkı Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.
Toplantıya katılan vatandaşlar yerinde dönüşüm ile ilgili merak ettiklerini sordular ve kampanya kapsamında haklarıyla ilgili detaylı bilgi aldılar.
Asırların felaketinde ağır yara alan ilimizde, her alanda devam eden çalışmalar yerinde dönüşüm projeleriyle de hayata geçiriliyor.
Yerinde Dönüşüm Kampanyası çerçevesinde ilimizde yapılan ve yapılacak olan çalışmaların ele alınıp değerlendirildiği ve gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı toplantıda ilimizde 39 farklı noktada yerinde dönüşüm için zemin etüdü çalışmalarının gerçekleştirildiği dile getirildi. Depremde etkilenen bina sayısının çok fazla olması hasebiyle ilimizde bu çalışmaların çok önemli ve hayatî olduğuna dikkat çekilirken şehrimiz için sağlıklı ve bilimsel olan ne ise onu yapmanın gerekliliği vurgulandı.
HATAY’DA 93 BİN 425 YERİNDE DÖNÜŞÜM BAŞVURUSU GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Vali Mustafa Masatlı, “Bugün itibarıyla 78.046’sı ev, 15.379’u da ticarî alan olmak üzere toplam 93.425 adet yerinde dönüşüm başvurusunun gerçekleştiğini belirterek yerinde dönüşüm müracaatında bulunan vatandaşlarımıza Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığın nezdinde proje ve zemin etüdü desteğinin sağlanacağını kaydetti.
Bu konudaki Devletin sağlayacağı hibe ve kredilere de vurgu yapan Vali Masatlı, vatandaşlara 750 bin TL hibe, 750 bin TL de 2 yıl ödemesiz olmak üzere toplam 10 yıl vadeli kredi desteğinin olacağını söyledi.
Bunlara ilaveten 200 metrekareden büyük bir alanda yerinde dönüşüm yapacak olan vatandaşlara da yapı denetim ücreti desteğinin verileceğini hatırlatan Vali Masatlı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ve talimatları doğrultusunda depremin ilk gününden şimdiye kadar tüm Bakanlıkların ve kurumların büyük bir hassasiyet ve sorumluluk içerisinde ilimiz için gerekli adımları ivedilikle attığını ve çalışmaları, bir takvim doğrultusunda yürüttüğünü belirtti.
TOPLANTILARIN İLK KONUSU HATAY OLMUŞTUR
Vali Masatlı şöyle devam etti:
“Böylesi büyük bir afetin yaraları, ancak ve ancak güçlü bir yönetimin varlığıyla ve geliştirdiği politikalarla sarılabilir. Çok şükür Devletimiz, bu konuda muktedirdir. Cumhurbaşkanımızın, Başkanlık ettiği Kabine Toplantılarının ilk konusu, Hatay’ımız olmuştur. Sürekli, ilimizdeki yaraların bir an önce sarılabilmesi adına nelerin yapılabileceği ve ilimizi daha iyi hâle getirebilmek için hangi projeleri hayata geçirilmesi gerektiği Hükûmetimizin her zaman ilk önceliği olmuştur. Bu kararlılık içerisinde Cumhurbaşkanımızın liderliğinde öncülüğünde çalıştık ve çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Bakanlarımıza şehrimiz adına teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.” dedi.
Kamuoyunca merak edilen soruların cevap bulduğu toplantıda vatandaşların da memnuniyetini dile getirerek, yapılan hizmetlerden dolayı teşekkür ettiler.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu