GÜVENLİ KENTLER İÇİN DAHA ÇOK EŞİTLİK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Hatay, Güvenli Kentler İçin Daha Çok Eşitlik Daha Çok İzleme Projesi kapsamında yapılan Kentsel Haklar ve Hizmetler Alanında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konulu eğitimlere ev sahipliği yaptı.

Hatay Kent Konseyi’nin yerel kolaylaştırıcı olarak yer aldığı ve destek verdiği eğitimlere kadının güçlenmesi adına çalışan 20’ye yakın STK, meslek odası ve belediye temsilcisi katıldı.

Toplumsal cinsiyeti ana akımlaştırma, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme, hak temelli izleme ve kentsel haklar ve hizmetler alanında toplumsal cinsiyete dayalı norm ve standartları konularının yer aldığı eğitimler üç gün sürdü.

Eğitim ve çalışma hakkında bilgi veren projenin yürütücüsü Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği Başkanı Mustafa Kınık, bu çalışma ile yerel yönetimlerin plan ve programlarına başta kadınlar olmak üzere farklı ihtiyaç sahibi grupların dâhil edilmesi için ana akımlaştırma kavramını ele aldıklarını söyledi.

Eğitime katılan Hatay Kent Konseyi ve aynı zamanda Engelliler Meclisi Başkanı Hüseyin Ataşer, Hatay olarak bu çalışmada yer almaktan mutlu olduklarını, kadının güçlenmesi için kentte yapılacak önemli çalışmalar olduğunu ifade etti.

Amacı kentsel haklar ve hizmetlerin toplumsal cinsiyete duyarlı bir biçimde planlanmasına ve izlenmesine katkı vermek olan proje Hatay dâhil 7 ilde uygulanıyor.

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Karadeniz Yeni Ufuklar Derneğinin yürütücüsü olduğu programının Hatay eğitimleri katılımcılara sertifika verilmesiyle son buldu.

İlgili Haberler

Puan Durumu