Dr.Tayip Arslan :”SOSYAL MESAFEYİ 1.5 METRE DEĞİL 4 METRE OLARAK AYARLAMALIYIZ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

 

 ANTİBAKTERİYEL SIVI SABUNLAR BU SÜREÇTE ÇOK ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÇÜNKÜ BU “KORONA” BAKTERİ DEĞİL VİRÜSTÜR

 

Uzm. Dr. Mehmet Tayip Arslan Beyzade Fm’in canlı yayın konuğu oldu.

Koronavirüs konusunun konuşulduğu programda virüsle mücadelede yapılması gerekenler, ateşli hastalıklar ve çocuk sağlığı konuları üzerine duruldu.

Serkan Uğraş’ın hazırlayıp sunduğu “Haftanın Dosyası” programında dinleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan Özel Defne Hastanesi Çocuk Doktoru Tayip Arslan virüslerin tanımı ve tarihçesiyle konuşmasına başladı.

Virüsler, genellikle üst solunum yolu hastalıklarına neden olur diyen Arslan, “Virüslerin alfa, beta, gama ve delta olarak bilinen dört alt grubu vardır. Son yıllarda 2002’de Sars, 2012’de Mers ve 2019 yılında kovid 19 olarak karşımıza çıkan bu virüsler genellikle damlacık yoluyla bulaşır. Hapşırma, öksürme ve konuşma ile bu damlacıklar yayılarak, diğer kişilere bulaşır” dedi.

SOSYAL MESAFEYİ 1.5 METRE DEĞİL 4 METRE OLARAK AYARLAMALIYIZ

Dr. Arslan, “Koruyuculukta en önemli iş virüslü kişilerin yüzeylere bulaştırdığı yerlere temas etmemek, evde kalarak izolasyonu sağlamaktır. Dışarı çıkıyorsak sosyal mesafeyi koruyarak, maske takarak, ellerimizi sık yıkayarak korunabiliriz. Genellikle sosyal mesafe 1.5 metre olarak tarif edilir ancak virüsün etkileri konusunda yeni yeni detayları ortaya çıkıyor ve son bilgilerde 4 metreye kadar olan mesafede de bulaşabileceğiz görülmüştür. Yaşama sürelerinin de değiştiğini görüyoruz. Güneşe, sabuna karşı zayıf olsa da asıl gücü yüksek bulaşıcılığından alıyor.

Eldiven kullanımından ziyade ellerimizi her değişik ortama girdikten sonra yıkamamak en öncelikli yapacağımız iştir. Antibakteriyel sıvı sabunlar çok önemli değildir çünkü bu korona bakteri değil virüstür” diye konuştu.

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu