DR. SERDAL KANUNCU’NUN KALEMİNDEN: ‘BAHO’

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

14 Ağustos 1974’te şehit olan, yaşadığı dönemde herkes tarafından çok sevilen hemşehrimiz Bahattin Baklavacı’nın ölümünün 49.yıldönümü.

ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ

HAZIRLAYAN: DR. SERDAL KANUNCU

1954 Antakya’sında dünyaya gelen Dırdyak yiğitlerinden olan Bahattin Baklavacı, nam-ı diğer Baho, Antakya’nın ilk baklavacısı , ilk dondurmacısı ve ilk pasta mamullerini yapan sevilen, sayılan siması Selim Baklavacı’nın en küçük oğludur.
50. P. Alayı Muharebe Grubu 3. Piyade Taburunda vatani görevini yaparken Kıbrıs Barış Harekatına katılmış, 14 Ağustos 1975 günü Çatalköy Bölgesinde şehitlik mertebesine yükselmiş ve Boğaz Şehitliği No 150’ye defnedilmiştir. Kıbrıs’ta ismine ithafen Baklavacı Karakolu da yapılmıştır.

Hatayspor’da deplasman maçlarını kaçırmayan ve futbolcuların çok sevdiği bir isim olan Baho’ya ait fotoğrafların ilkinde sol başta Bahattin Baklavacı, yanında Beşiktaşlı eski milli futbolcumuz Niko, Kasımpaşa’dan Erdal, Balıkesir’den Sedat ve en sağda Sevgili Faruk Kesici ağabeyi görmekteyiz..

2015 yılında, yani Kıbrıs Barış Harekatından tam 49 sene sonra, Manisa Yunus Emre Belediyesi ve Yunus Emre Kaymakamlığı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği “Yunus Emre Kıbrıs Gazilerini Uğruna Savaştığı Topraklara Götürüyor” projesi kapsamında Kıbrıs’a giderek, yıllar sonra Kıbrıs’a giderek savaştığı yerleri tekrar görme fırsatı bulan Yunus Emre ilçesinde yaşayan 49 Kıbrıs Gazileri içinden birisi de, Bahattin Baklavacı’nın kucağında şehit olduğu Gazi Hasan Uzun idi. Kıbrıs’ta beraber savaşırken alnından vurularak kucağında şehit olan arkadaşının mezarını bulan Kıbrıs gazisi Hasan Uzun göz yaşlarına hakim olamamıştı. Çok sevdiği arkadaşının mezarını görünce çok duygulandığını belirten Uzun, “41 sene sonra bulduğum Hatay Antakyalı Bahattin Baklavacı arkadaşım, kucağımda alnından vurularak şehit düşmüştü. Allah’ıma binlerce kez şükürler olsun ki, bu proje sayesinde yıllar sonra arkadaşımı gördüm.” demişti. 4 numaralı fotoğrafta, 50 sene önce kucağında şehit olan muharebe arkadaşı Bahattin Baklavacı‘nın mezarına sarılıp ağlayan Gazi Hasan Uzun’u görmekteyiz.

Sevgili dostlar, değerli hemşehrilerim; bugün 14 Ağustos 1974’te şehit olan, yaşadığı dönemde herkes tarafından çok sevilen hemşehrimiz Bahattin Baklavacı’nın ölümünün 49.yıldönümü.

 

6 Şubat depremi ile tar-u mar olan şehrimiz yavaş yavaş ta olsa elbet ayağa kalkacaktır. Bu süreçte bir askeri kışla, bir cadde veya bir sağlık merkezine Bahattin Baklavacı’nın adının verilmesi şehidimizin isminin yaşatılması açısından oldukça yerinde olacaktır. 6 Şubat depreminde ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatında vefat eden şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor; yaralılarımıza ve gazilerimize ise tekrardan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sporun, kardeşliğin, Antakya’mızın ve nerede olursak olalım bilhassa huzurumuzun yeniden yeşereceği günleri sabırsızlıkla bekliyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Dr. Serdal Kanuncu

İlgili Haberler

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on tumblr
Share on email
Puan Durumu